Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Roky je nemocný a dobře se baví

Luděk Navara, Petra Marková

V malé vesničce Kuřimské Jestřabí na Žďársku Josefu Danielovi říkají druhý Grebeníček. To proto, že se už od roku 1999 úspěšně vyhýbá soudu. "Těsně po soudním jednání, z něhož se omluví pro nemoc, jede autem přes celou vesnici a směje se. Nebo přijde na zastupitelstvo. To je úplně normální," říká starosta František Mašek.

Všechno začalo před pěti lety, kdy se komunálních voleb zúčastnilo kromě stovky místních obyvatel jedenatřicet "cizích" lidí. Pak se ukázalo, že je týden před volbami k trvalému pobytu v obci přihlásil tehdy sedmdesátiletý starosta Josef Daniel. Všichni "náhodou" bydleli na stejné adrese: v domě jeho dcery. Jejich úkolem bylo ovlivnit volby v Danielův prospěch. Jenže soud rozhodl, že šlo o účelové nahlášení, a státní zástupce Daniela obvinil z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb, za což mu hrozí až tři roky vězení. Od té doby se Daniel úspěšně vyhýbá soudu. "Vždy, když jsem nařídila hlavní líčení, došla lékařsky ověřená omluva, tudíž hlavní líčení bylo odročeno. Zadala jsem znalecký posudek, na základě toho se přerušilo trestní stíhání," řekla soudkyně Ilona Moučková z Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Kolik líčení se mělo konat, ale kvůli Danielově nemoci nekonalo? Celkem osm. Daniel se vždy omluvil ze zdravotních důvodů. Nakonec i vypracování znaleckého posudku netrvalo zrovna krátce: dva a půl měsíce. Po jeho předložení soudkyně loni v listopadu řízení přerušila. Ale spis prověřovala ještě letos v dubnu, červenci a říjnu, vždy po čtvrt roce. "Řízení je stále přerušeno," říká soudkyně.

Jenže lidé v Kuřimském Jestřabí soudní proces, v němž obžalovaný za čtyři roky ještě nestál před soudem, nechápou: "Mrzí nás to, vidíte, jak to vypadá s tím soudnictvím, že člověka ani před soud nedostanou. Lidé si tady myslí, že soudy jsou úplně na nic," říká starosta. "Viděl jsem ho těsně po termínu soudu, jel autem, pusu měl od ucha k uchu. Jak může jezdit autem, když je tak nemocný, že ani nemůže k soudu?" ptá se další obyvatel Jestřabí, který však nechtěl uvést své jméno. "Asi se čeká, až umře," dodává rezignovaně. Starosta Mašek přitom nepochybuje, že Danielovy nemoci jsou ryze účelové. "Jakmile dostane obsílku, onemocní a u soudu se omluví," říká. Proces sleduje celá vesnice - ostatní jsou totiž voláni jako svědci, a tak dobře vědí o všech termínech líčení. Navíc na pokus zmanipulovat volby lidé ve vesničce se stovkou obyvatel hned tak nezapomenou. Tím spíše, že volební podfuk Danielovi málem vyšel, a to díky lidem, které ve vesničce nikdy nikdo neviděl. Jenže soudkyně vysvětluje, že nemůže nic jiného dělat. "Když přijde lékařská omluva, nezbývá soudci nic jiného než to zadat znalci. My jsme odborníci na právo, ale potřebujeme toho, kdo je kovaný v lékařské vědě. A když ze závěru vyplyne, že obžalovaný není schopen účasti na líčení, vycházíme z tohoto stanoviska," říká Moučková. Sám Daniel vysvětlení neposkytne. Telefon bere jeho příbuzná. "Je nemocný, víc vám k tomu neřeknu," říká ženský hlas do telefonu. Nemoc však zřejmě tak vážná není: žena totiž potom ještě dodá, že stejně není doma.

(MF DNES)



Zpátky