Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Attův stín nad Prahou

Jaroslav Spurný

Memorandum Pentagonu potvrzuje informace týdeníku Respekt zveřejněné před čtrnácti dny: pražským návštěvám a kontaktům teroristy Muhammada Atty připisují bezpečnostní složky čím dál tím větší význam. Zdá se totiž, že byly pro útok al-Káidy na USA 11. září 2001 rozhodující. Respekt má k dispozici údaje o převodech peněz na Attova konta, kam začaly peníze přicházet právě po tajemné návštěvě Prahy v roce 2000. Novinkou přitom je, že zatímco podle dosavadních znalostí Atta navštívil Prahu jistě dvakrát a možná i třikrát v roce před atentátem, dnes Pentagon v tajném memorandu přidává i návštěvy v letech 1994 a 1999.

Peníze z Iráku

První Attova návštěva Prahy v prosinci 1994 je prokázána. Atta dostal vízum a do české metropole přiletěl z Frankfurtu. Zdržel se pár dnů – co zde dělal, se ovšem neví. „Nebyl zájmovou osobou žádné tajné služby ani policie, nebyl podezřelý z příslušnosti k žádné teroristické nebo zločinecké organizaci, takže nebyl důvod si jej nějak všímat,“ říká muž z jedné české bezpečnostní složky.

Attova další návštěva v Praze se měla podle informace CIA, zveřejněné v memorandu, uskutečnit v říjnu 1999. Atta byl stále ještě neznámým soukromníkem, takže jej nikdo nesledoval, pod dohledem byl však irácký konzul Ahmed al Aní. Ten totiž krátce předtím vystřídal ve funkci Džabira Salima, muže pověřeného Saddámem Husajnem organizací teroristického útoku na pražské Rádio Svobodná Evropa. Salim ale úkol nesplnil, přeběhl k českým tajným službám a plán prozradil. (Jeho „zradu“ pak v jednom ze svých proslulých selhání prozradil novinářům tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan a přeběhlíka – který ještě tu noc musel pod dohledem britských tajných služeb prchnout do Londýna – tak ohrozil na životě.) Od té doby bylo irácké vyslanectví pod zvýšeným dohledem a schůzky jejího personálu se monitorovaly. Takhle BIS 26. října 1999 zachytila schůzku Aního s neznámým Arabem. Teprve dokumenty zabavené na osiřelém iráckém zastupitelském úřadě v Praze po letošním spojeneckém útoku na Irák naznačují, že Aního tehdejším hostem mohl být Atta. Muž v zápisech uváděný jako „německý přítel“ se podle dokumentů sešel s představiteli irácké rozvědky IIS. O čem jednali, to ale v dokumentech není. Aní později podepsal rozkaz, podle nějž měly být vyplaceny tajemnému návštěvníkovi desítky tisíc dolarů (existuje i verze zveřejněná v americkém tisku, podle níž je na dokumentu uveden přímo Atta jako příjemce peněz, ale Pentagon to popírá). Právě dopilování dohody o financích a možná i o teroristické operaci mohl být důvod, proč Atta navštívil Prahu o půl roku později.

Kdo stál v pozadí

O návštěvách z léta 2000 se už napsalo mnohé. Atta přiletěl do Prahy 30. května, přestože ještě neměl vízum, které mu přitom mělo být (a bylo) vydáno o pouhé dva dny později. Z toho tajné služby usuzují, že jeho přítomnost v Praze musela být velmi důležitá a že měl v tranzitním prostoru ruzyňského letiště neodložitelnou schůzku. Zda se s někým opravdu sešel, neprokázaly ani průmyslové kamery. Přestože tranzitní prostor je jimi prošpikován a Atta tady strávil šest hodin, kamerami byl snímán pouze šest minut. Do Prahy se pak vrátil o pár dnů později, už s vízem v kapse. Přijel autobusem, v české metropoli strávil dvacet hodin, aniž se někde zaregistroval k noclehu, a poté odletěl do USA.

Zatímco na Attova konta v Německu nepřišly podle německé policie během předchozích let nikdy žádné podezřelé peníze, po pražské návštěvě a založení účtů ve Spojených státech mu začaly chodit pravidelné částky z kont v arabském světě. FBI ví, že první dva tisíce dolarů přišly 13. června, další dva tisíce o týden později, o pár dní později dalších pět tisíc. Do půli září tak přišlo na účet Atty a dalšího člena skupiny Marwana al Sheniho devadesát tisíc dolarů.

Na jaře 2001 dostala BIS informaci, že irácký konzul Ahmed al Aní se má sejít v Praze s nějakým významným arabským studentem z Hamburku. Schůzka se uskutečnila v jedné restauraci, ale dodnes není jasné, zda s Aním povečeřel skutečně Atta. Nicméně podle neoficiálních informací amerických bezpečnostních složek, přišlo pár dnů po údajné návštěvě Prahy na jedno z Attových amerických kont sto tisíc dolarů od zakonspirovaného a tedy neznámého dárce. Spolu s výše uvedenou částkou jsou to zatím jediné skutečně prokázané a doložené převody peněz na financování teroristické akce. Podle výpočtů CIA přišel teroristický útok z jedenáctého září včetně přípravy, výcviku pilotů anebo financování pobytu v USA na tři sta padesát až čtyři sta tisíc dolarů. FBI a další vyšetřovatelé pátrají, odkud teroristická skupina inkasovala další peníze. Al Aní, kterého zatkli američtí vojáci už v červenci letošního roku, jakékoli spojení s teroristickou operací popírá.

„Čeká nás ještě spoustu práce,“ řekl nedávno šéf FBI Robert Mueller deníku US Today. „Prošli jsme už stovky tisíc dokumentů, vyslechli stovky lidí. Objasnit pozadí přípravy útoku jde zatím pomalu, stále ještě máme málo informací o těch, kdo vše zorganizovali. Ale jsem přesvědčen, že nakonec budeme úspěšní.“

(RESPEKT)



Zpátky