Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2004


Hradec Králové proti Praze?

Emanuel Mandler

Kauza Pavla Wonky je v Česku jednou z nejdelších. Není totiž pouze kriminální povahy, je to kauza vysloveně politická. Několika způsoby se předmětem sporu. Jednak pro nemožnost potrestat ty, kteří mají na svědomí jeho smrt, jednak pro jeho osobu samotnou. Pavel Wonka, laický právnický samouk, měl přesnou představu o právu a spravedlnosti, ale jako všichni ostatní neznal schůdnou cestu, jak se jí v tehdejší společnosti domoci. Bylo by cynické vytýkat mu, že se vydal cestou neschůdnou (sám, bez ohledu na jakékoli překážky, avšak s důvěrou, že i v oficiálních strukturách najde lidi, kteří jej pochopí, a posléze s akcí, která neodpovídala podmínkám doby). Tento dokonalý individualista, který se nepřipojil k Chartě 77 a nebral ohledy na to, co si kdo o něm myslí, (ve vězení si prý jako jediný stěžoval, když mu spoluvězni ukradli balíček z domova), bojoval nicméně s nasazením života za spravedlnost – a za to by mu naše společnost měla být vděčná. Jenže ve světě to chodí složitěji.

Kdo vlastně by měl Pavla Wonku ocenit? Chartistům se nelíbilo, že se k nim nepřipojil, lidem sympatizujícím se starým režimem teprve ne. A každého jeho osud podvědomě provokuje dvěma nevyřčenými otázkami. Jednak je problematické, že by se jeden každý dokázal brát za spravedlnost aspoň z malé části tak jako on, jednak co je vlastně ve snaze dobrat se společnosti, ve které vládne právo, tak nepolapitelné, že ani on nenašel odpověď?

Nicméně v tomto poctivém hledání je smysl Wonkovy památky. A tak se vynořily zvěsti o spolupráci Pavla Wonky s StB (sám jsem jim jednu dobu uvěřil), a když byl navržen na státní vyznamenání in memoriam, Poslanecká sněmovna jej (jediného) z navržených neschválila. Oficiálně nikdo neřekl, že pro spolupráci s StB. Ale…

Proti tomu v kraji, odkud Pavel Wonka pocházel, se nejen podívali na seznamy spolupracovníků StB, v nichž jméno Pavel Wonka není, ale vznesli rovněž dotaz ministerstvu vnitra. Dostali takovou odpověď:

„K Vaší žádosti ze dne 23. října t. r. o sdělení údajů k osobě pana Pavla Wonky, nar. 23.1.1953, Vám sděluji, že svazek k této osobě byl pod r. č. 15489 krátkou dobu veden u okresního oddělení StB v Trutnově v kategorii ,kandidát tajné spolupráce‘. K získání jmenovaného ke spolupráci však zjevně nedošlo, protože byl tento svazek poté překvalifikován na svazek ‚nepřátelské osoby‘.“

Krajský úřad v Hradci Králové nic nedal na nepřátelské stanovisko naší poslanecké sněmovny a 13. listopadu t. r. odhalil pamětní desku Pavlu Wonkovi přímo na budově Krajského úřadu. Je na ní napsáno:

Oběť komunistického násilí Pavel Wonka

* 23. 1. 1953 Vrchlabí

+ 26.4. 1988 Věznice v Hradci Králové

Královehradecký kraj 2003

Má však případ Pavla Wonky jenom regionální význam?

(www.bohumildolezal.cz)



Zpátky