Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2004


Nekřesťanské vánoce

Benjamin Kuras

Zákaz jakýchkoli náznaků křesťanského obsahu vánočních svátků vydalo pro své pracovníky několik britských státních institucí včetně skotského parlamentu a britského ministerstva kultury. Skotští parlamentáři a parlamentní zaměstnanci mají přísně zakázáno posílat komukoli sváteční pohlednice, které by obsahovaly slovo Christmas nebo zobrazovaly jakoukoli scénu s křesťanským námětem. Ministerstvo kultury, médií a sportu si dokonce jako vánoční a novoroční kartu dalo vytisknout pestrou koláž z fotografií a kreseb mešitových kupolí, indických tanečnic, rockového kytaristy, závodících cyklistů, kousků moderní architektury, televizní obrazovky, africké tváře a slunečního svitu, uprostřed se slovem GOAL - což není jasné, zda má zde znamenat cíl nebo gól.

Ministerstvo vnitra se na svých pohlednicích alespoň snaží zachovat jakoustakous vánoční tradici obrázkem muzikantů a sněhových vloček, a ministerstvo obchodu si dokonce ještě trouflo dát na svou kartu obrázek ozdobeného stromku, ale bez zmínky vánoc. Ministerstvo školství rozesílá kartu usměvavých dětí a kancelář místopředsedy vlády fotografii budovy admirality - opět bez zmínky vánoc. Vánoční a novoroční přání je nahrazeno slovy Season's Greetings, což by se asi nejspíš přeložilo jako Sváteční pozdravy.

Červený kříž ve svých obchodech zakázal prodej svátečních pohlednic zobrazujících cokoli křesťanského a místo nich má třeba obrázky Santa Clause, jak si přihýbá z flašky a poplácává mladou holku po zadku. Kancelář hlavy anglikánské církve arcibiskupa canterburského rozesílá pohlednice s fotografií zasněženého biskupského paláce, rovněž bez sebemenších symbolů křesťanství. A obecní správy zakazují ve svých veřejných knihovnách vystavovat letáčky oznamující konání vánočních bohoslužeb.

Zdůvodňuje se to vše obavami neurážet občany jiných náboženství, případně atheisty. A vyšel k tomu i zákon, podle něhož můžete být za vnucování svého náboženství a urážku jiných náboženství nebo atheismu souzeni, jestliže na svém pracovišti viditelně vystavíte vánoční křesťanské pohlednice, které jste dostali od známých, jestliže si na vás někdo z vašich spolupracovníků postěžuje. Britové se tak dobrovolně vzdávají duchovních a kulturních tradic, na nichž stojí jejich národní identita, za kterou se dnes stydí. Jenže právě z té tradiční identity vyrůstá i ta úzkostlivá tradiční tolerantní laskavost a štědrost, která po staletí umožňuje pokojné a užitečné začlenění všech možných přivandrovalců. Jak tato laskavost, štědrost a národní sebemrskačství nezná mezí, se projevilo i vánočním dárkem, kterým Británie od vánočního týdne oficiálně přijímá všechny slovenské Romy, kteří by se sem chtěli přestěhovat, sakumprásk s bezplatným bydlením, podporou v nezaměstnanosti a příplatky na děti.

Poslední zbytky křesťanských vánoc se v naší londýnské čtvrti snaží zachránit islámští pekaři a kavárníci, kteří si do výloh dávají okázalé nápisy Merry Christmas a vystavují pestré vánoční dorty s marcipánovými jesličkami. A vypadá to pomalu jako muzeální připomínka vyhynulého náboženství a vyhynulé národní kultury. Vyhynulé z vlastní vůle.

(www.AAAWebPages,cz)



Zpátky