Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2004


Tomáš Němeček: Pokud to byla pomsta, tak špatně provedená

Renata Kalenská

Byl moment, kdy jsem si říkal, jestli s touhle prací neskončím. Ale noviny stejně nemůže jeden útok zastavit, říká Tomáš Němeček, který skončil v nemocnici poté, co ho napadli neznámí útočníci.

LN: Jste první šéfredaktor českého média, který byl fyzicky napaden. Jak se cítíte?

Už zdravě. A věřím, že v době, kdy tento rozhovor vyjde, budu venku z nemocnice.

LN: Jak se cítíte psychicky?

Myslím, že Respekt dostal odměnu za dobře vykonanou práci a v mém případě to byl příplatek za vedení.

LN: V reakcích pro média jste se tvářil klidně. Ale údajně jste po prvním ošetření zmateně odešel domů a pak se zase vrátil...

Myslím, že to nebylo zmatené. Prostě jsem chtěl lidem z mého nejbližšího okolí ukázat, že jsem v pořádku. A chtěl jsem se ujistit, že oni také. Pak jsem se v klidu vrátil zpátky. Nebyl jsem dezorientován. Myslím, že jsem se orientoval docela dobře.

LN: Tak hlavně že jste trefil do té samé nemocnice.

Například.

LN: Ani na chvíli vás nenapadlo "tuhle práci už dělat nebudu"?

Napadlo mě to. Měl jsem hodně času na přemýšlení. Podívejte se, já jsem jenom bezvýznamný služebník veřejnosti. Když to nebudu dělat já, bude to dělat jiný člověk v Respektu. A když svoji práci nebude dobře dělat Respekt, budou ji dělat Lidové noviny nebo Mladá fronta. Noviny se nedají zastavit jedním útokem na jednoho člověka. Se mnou ten podnik nestojí a nepadá. Řekl bych, že v tomto směru jsem špatný terč.

LN: Dost razantně jste prohlásil, že nepožádáte o ochranku. Není to v této situaci trochu zbytečné hrdinství nebo lehkomyslnost?

To si myslela spousta lidí včetně mých příbuzných. Váš kolega mi položil přímou otázku, zda požádám o ochranku. Řekl jsem, že ne. Ale něco jiného je nějaké chlapácké prohlášení, že rozhodně ochranku nechci. Necítil jsem se chlapácky.

LN: Pokud by vám policie ochranku nabídla, protože by se domnívala, že jste stále v nebezpečí, přijal byste ji?

Kdyby si to policie myslela, tak samozřejmě. Předpokládám, že policie má víc informací než já.

LN: Co si z útočníků pamatujete?

Ze začátku jsem si nepamatoval nic, protože ten moment byl strašně rychlý. Nejdřív jsem jim nevěnoval pozornost, myslel jsem, že jsou to kamarádi nějakého chlapce z našeho domu. Teprve až na schodech u zvonků, když jsem dával klíčky do zámku, jsem se na ně otočil a zeptal se, jestli něco nepotřebují. Oni mi nastříkali paralyzér do obličeje, takže jsem si je nestihl prohlédnout. Ale postupně jsem se začal rozpomínat a ukázalo se, že některé ty rozpomínky jsou správné. Viděl jsem, že to nebyli skinheadi, že to byli bílí Češi... Když jsem pak viděl identikit jednoho z nich, vzpomněl jsem si na tu tvář.

LN: Říkáte, že to byli bílí Češi. Jak jste to poznal, když údajně nepromluvili ani slovo?

Policisté se mě ptali, jestli patřili k vyhraněné národnostní či sociální skupině. Tím jsem chtěl říci, že to nebyli Romové ani nevypadali cizokrajně. Máte samozřejmě pravdu, že to mohli být třeba Slováci.

LN: Co útoku předcházelo? Dostával jste výhružné telefonáty, SMS či dopisy, které by svědčily o tom, že vám hrozí nebezpečí?

Právě že jsem žádné varování nedostal. Nikdy. Bylo to překvapivé. I v samotnou chvíli útoku. Žádné oslovení... Nicméně myslím, že mě mohli identifikovat snadno, protože shodou okolností jsem byl stejně oblečený jako na fotce v magazínu LN. Takže kdo pár týdnů předtím četl váš magazín, mohl mě poznat lehce.

LN: Mluvila jsem s vaším kolegou Markem Švehlou a ten se pozastavil nad jednou otázkou. Pakliže útok na vás byl míněn jako varování na adresu Respektu - z čeho se vlastně máte poučit? Nikdo vám neřekl "to máš za Litvínov" nebo "to máš za skinheady".

Máte pravdu. Pokud je to pomsta, tak je špatně provedená. Byla to od těch útočníků špatná práce. Ale třeba se důvod dozvím dodatečně.

LN: Vy za nejpravděpodobnější verzi považujete, že jde o varování od mafie z Litvínova a Mostu...

Myslím si to bez toho, že bych měl důkaz. Došel jsem k tomu spíš vylučovací metodou. Prostě myslím, že to nebylo loupežné přepadení, šel jsem z nákupu a oni nešli po peněžence. Nebylo to ani z osobních důvodů, protože o žádných nevím. Nebylo to ani tak, že jsem si to sám objednal, jak moudře řekla policejní mluvčí. Opravdu jsem si to neobjednal. Vůbec nechápu, proč mluvčí takové hlouposti říká. Zúžilo se mi to na dvě varianty. Jedna je, že to souvisí s naší prací. A druhá - že je to náhodný útok mladých gaunerů, kteří se tím baví. Ale tomu neodpovídá čas a způsob provedení. Proto myslím, že to souvisí s naší prací. Když si proberu kontroverzní články, Most byl časově nejblíže, způsob uvažování útočníků by odpovídal poměrům v Mostě.

LN: Taky je možné, že s útokem nemá tato mafie nic společného. Jen zjistila, že jste byl napaden, neví se, kdo za tím stojí, a oni to chtěli využít jako varování, aniž by vás atakovali. Proto dodatečně vyhrožovali bývalému redaktorovi Respektu v Mostě - kdo dál bude šťourat ve zdejších poměrech, dopadne jako Němeček.

Událost s naším bývalým redaktorem je pro mě taky záhadná. Říkám si když si umějí zjistit moji adresu, tak nevědí, že tenhle člověk u nás už dva roky nedělá? Trochu mě to mate, nerozumím tomu.

LN: Pakliže šlo skutečně o profesionály, nepřekvapilo vás, že si ani nezakryli obličeje, a lze je tím pádem identifikovat?

Tak z toho pohledu nebyl útok zas tak špatný. Když někomu srazíte brýle a nastříkáte mu do očí sprej... Já jsem se rozslzel a opravdu jsem v tu chvíli neviděl nic. Když jsem vyšel z domu, viděl jsem je jen zezadu. Jako by zkoumali zvonky. Bylo to v sobotu po ránu, kdy je sídliště prázdné. Takže nebylo to úplně hloupé.

LN: Doposud jste hodnotil práci policie z pohledu pozorovatele. Jak se na ni díváte dnes, když jste se sám stal obětí zločinu?

To je dobrá otázka. Rozporně. Z policistů jsem ze začátku neměl příliš dobrý pocit. Zdálo se mi, že mě nepříliš dobře poslouchají. Dokonce ten první policista - ještě na místě činu prohlásil, že je to jen náhoda a nic se nevypátrá. To člověku opravdu dodá. Později za mnou přišel člověk z kriminálky, který na mne působil profesionálně a sympaticky. V pondělí za mnou přišel tým tří lidí a sepsali oficiální protokol. Působili soustředěně a zaujatě. Shrnu to - pocit z policie jsem měl zpočátku rozporuplný, teď ho mám spíš dobrý.

LN: Nemyslíte, že tam hraje roli i fakt, že jste novinář a můžete jejich chování na stránkách Respektu popsat?

To nevím. V této věci hodně pomohla ostatní média, protože se tady už od začátku tísnily na chodbě tři televizní štáby. Případu tedy okamžitě věnovali velkou pozornost doktoři i policie. Nikdo nechtěl nic podcenit.

LN: Ještě k práci policistů - Marka Švehlu požádali o poslední čtyři čísla Respektu, z čehož chtějí usoudit, proč jste byl napaden. Švehla se jich zeptal, zda se zajímají skutečně jen o jednu kauzu. Chtěli jen tuto jednu. Tak jim nabídl aspoň srpnové číslo, v němž Respekt píše právě o Mostě. Zdá se vám profesionální záměrně se věnovat jen jedné kauze, a navíc nepožádat o veškerou dokumentaci k ní?

Nevím, slyším to poprvé od vás. Úroveň těch policejních složek je rozdílná. Někteří lidé v terénu mohou být slabší. Ale jak říkám, během vyšetřování jsem se setkal se dvěma až třemi policisty, kteří byli velmi schopní.

LN: Organizace Reportéři bez hranic, sídlící v Paříži, vyzvala Stanislava Grosse, aby potrestal útočníky. Gross, který se s vámi nedávno soudil a vyhrál, by tak dohlížel na váš případ...

No... on spíš remizoval. Ta výzva je díky překladu nepřesná. Je jasné, že ministr vnitra nebude sám trestat útočníky. Prostě Reportéři bez hranic vyjádřili zájem a díky za to. Druhá věc je - já jsem si myslel, že ministr vnitra poměrně rychle vystoupí a řekne: "Měli jsme spolu spor, Respekt je můj protivník, ale v této věci se zasadím o důsledné vyšetření. Stojím na straně svobody slova". Slyšel jsem, že měl rozhovor na Frekvenci 1, ale nevím, co přesně tam řekl...

LN: Řekl, že Most je jedna z prověřovaných verzí.

Ano. Čekal jsem od něj víc. Zklamal mě.

LN: Očekával jste víc reakcí od politiků obecně? Reagoval Jan Kasal, Karel Kühnl...

Ale politici... To je v pořádku. Někteří mi volali i na mobil. Politici ať dělají, co chtějí. Ale ministr vnitra nese přímou zodpovědnost například za stav kriminality v Mostě. On tam dosadil Václava Jakubíka jako okresního policejního ředitele. Od Grosse jsem tedy čekal, že vystoupí. Notabene, když si platí ty legiony mediálních poradců, kteří za něj píší články do novin, myslel jsem, že mu taky poradí, co má v takové chvíli dělat.

LN: Zmínili jsme se o soudním procesu, který probíhal mezi Grossem a Respektem. Trváte si na tom, že články o údajných telefonátech Grosse a Tvrdíka s majitelkou nevěstince, byly kvalitní?

Byla to riskantní práce, věděli jsme, že se vydáváme na nejistý led. Proto jsem tento článek o týden pozdržel, abychom ho ještě dotáhli. Zdálo se nám, že dál se na něm už pracovat nedá. Věděli jsme, že tam ty dílčí nepřesnosti mohou být, a přiznávám, že byly. Napsali jsme, že jim volala správcová. Ukázalo se, že tou správnou osobou byla majitelka domu, kde Escade Night Club sídlí. A ona byla zároveň i bývalá majitelka tohoto klubu. Ta nechce říci, komu a jak tuto firmu převedla. Čili...

LN: Čili jste možná mohli zjistit ještě zajímavější věci.

Bylo by efektní, kdybychom se tady trefili. Spoléhali jsme se, že když jsme se trefili v devíti věcech, trefíme se i v té desáté. Gross ale před soudem připustil pro nás klíčovou věc. Tedy že na začátku dostal vzkaz od šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse, že se odposlouchávala čísla, která se odposlouchávat zřejmě neměla. Ministr kvůli tomu šel na přepadovou kontrolu se svým šéfem inspekce a s policejním prezidentem. To všechno se potvrdilo. Ministr to nakonec připustil pod přísahou. I když se předtím ze všech sil snažil, aby soudkyně naše otázky nepřipustila. Ona je připustila. Veřejnost se dozvěděla o rodinné přítelkyni Libuši Barkové, která má síť domů, přičemž v jednom z nich je nevěstinec. To je taky zajímavé. A Gross přes všechna vykrucování nakonec řekl, že si s Andrejem Babišem volal opravdu velmi často. Volal i on jemu, posílali si SMS, probírali, proč Babiš nezaplatil za privatizaci Unipetrolu... Já jsem s tím výsledkem spokojen.

LN: Jak Gross s Respektem komunikuje?

Tak ministr vnitra nám rozhovor nedal už pět let. Ty žádosti odmítá. Bojí se nás, což nám lichotí. Ale není sám. Václav Klaus nám už pět let taky nedal rozhovor. Možná ještě déle. Na to jsme pyšní. Já jsem s Grossem výrazně mluvil, když jsem byl ještě reportérem a psal jsem o jeho diplomce na právech. Tehdy jsem ho honil po celém parlamentu, on mi v chůzi odpovídal, až se nakonec schoval za dveře nějakého výboru. Asi takto s námi komunikuje.

LN: Miloš Zeman vás chtěl kdysi zničit tím, že bude s ministry neustále podávat žaloby na Respekt, a tím ho ekonomicky zničí. Nazýval vás odpadkovým košem české žurnalistiky. Cítil jste takové tlaky i od jiných politiků?

Od politiků ne. Cítíme to od firem. Firma Appian Group, uchazeč o severočeské doly, se velmi snažila, abychom zastavili kritické psaní o privatizaci dolů.

LN: Jak se snažila?

Všemi způsoby. Nejdříve posílala lobbisty, potom kontaktovala přímo našeho majitele, kterého se snažila přemluvit. Nicméně kníže Schwarzenberg řekl, že důvěřuje redakci. Potom Appian Group vyhrožoval žalobou, poté si s námi dal schůzku, kterou ale na poslední chvíli zrušil, protože jsme řekli, že tam přijdeme jen v přítomnosti právníků a všechno budeme chtít zaznamenat. Nakonec se se mnou muž číslo dvě v Appianu sešel v kavárně Slavie a předal mi žalobu o 50 milionů s tím, že si to máme rozmyslet. Součástí žaloby byl i průzkum veřejného mínění, jaký vliv měly články v Respektu na obraz Appianu u veřejnosti. Dokazovali, že kvůli nám jejich důvěryhodnost klesla z 27 na 20 procent. To je ohromující. Takže tlak cítím ze strany podnikatelů. Od politiků vlastně dlouho ne.

LN: Jak to vypadá, když za sebe firma vyšle lobbistu?

Někdy volají na můj telefon, ale vědí, že jsem jemný jako holubice, ale úskočný jako had. Takže to nemá cenu.

LN: Nabízí vám taková firma něco konkrétně? Třeba peníze?

Jsou to výhružky, návrhy "sejděme se na nejvyšší úrovni, pojďme zastavit to vaše psaní...". Ale finance? To ne, to snad ještě nikoho nenapadlo. Ale je to dobrý nápad.

LN: Považujete všechny svoje články za kvalitní? Měli jste spory s Kavanem, o němž jste psali, že se v jeho autě našel heroin, přitom to byla marihuana...

To byla naše největší chyba za posledních pět let. Přiznávám. Ale jedním dechem bych musel dodat, že když jsme jako první zveřejnili obsah jeho svazku StB, nikdy se nás za to nepokusil žalovat. Kavan velmi dobře ví, proč jsme ho kritizovali.

LN: Za článek jste se museli omlouvat i Miroslavu Šloufovi...

Ta věc původně stála na zdrojích z ČSSD. Týkalo se to Nadace Růže Jany Volfové a peněz od Radima Masného. V Lidovém domě se o tom vedla bouřlivá debata. Mluvilo se o ulití peněz. My jsme spoléhali na zdroje, které měly svědčit u soudu. To byla Petra Buzková, Stanislav Gross, Ivo Svoboda... Oni ale před soudem najednou řekli, že si nic nepamatují. To nesvědčí o jejich důvěryhodnosti. Respekt neunesl důkazní břemeno. To je riziko povolání. Člověk si říká: "Teď máme tyto důkazy a půjdeme do toho, nebo ne?" Svoláme poradu Respektu a hlasujeme. Kdo neriskuje, neprohraje. Ale taky nevyhraje.

LN: Spíš jsem se chtěla zeptat když místo marihuana napíšete heroin - neznevěrohodníte tím dopředu materiály, jakým byla třeba deblokace ruského dluhu?

Přesně tak. Na poradách redaktorům pořád kážu o preciznosti a o ověřování faktů. Ale taky bych mohl ukázat pět článků o Šloufovi, na které neřekl ani popel, protože byly pravdivé.

LN: Je v ČR svoboda slova?

No... Přes to, co se stalo Sabině Slonkové, přes oprávněnou kritičnost, jak politici zasahují například do ČT, je tu svoboda tisku vysoká. Nikdy nebyla taková jako dnes. V tomto směru žijeme ve velmi luxusní době.

LN: Je to lepší než v době, kdy byl premiérem Zeman? Tehdy Světová asociace novin Zemana za jeho výhružky odsoudila a vyzvala vládu, aby zajistila novinářům v ČR vykonávat svoji profesi, aniž by za to čelili výhružkám.

Je to rozhodně lepší než za Zemana. Ještě k těm výhružkám. Já jsem asi patřil v redakci k těm, kteří je brali lehkovážně. Říkal jsem si: "Z tohohle mráčku nezaprší. Kde bude za pár dní Respekt a kde bude Zeman." Respekt je tu pořád a Zeman je... Nevím kde. A ani mě to nezajímá.

LN: Je ve vyšetřování posun?

Zrovna před vaším příchodem mi volal kolega, že se objevila nová stopa. Na internetovém diskusním fóru se mostecké mlátičky domlouvaly na "smrti policii" a "smrti Respektu". Tyto výhružky se tam objevily ještě před útokem na mě. Jenom jsme se o nich my včas nedozvěděli.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky