Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


O školním výletu a tetičce na ořechu

Ross Hedvíček

Tohle je zase z e-mailové diskuse s člověkem jménem Slavíček.

At 08:47 AM 7/4/97 +0200, Slavíček Václav Ing. wrote

Slavíček: ...jsou tři města kde bych chtěl bydlet: Kroměříž, Mariánky, Písek. Kroměříž mě posledně zklamala jen v tom, že byl zavřen zámek a já se chtěl podívat na Tiziana -Midase, jak sleduje trestání Marsya Apollónem.

Taky jsem tam byl při návštěvě v 1995, a poslali za námi babku děžurnuju, aby nás hlídala, Tiziano Vecellio tam stále byl (a taky to mám na videu!!! :-)), zdá se mi, že ten obraz postupně černá... a vyhlédl jsem z okna a dole ta nádherná Podzámecká zahrada s tím altánkem na levé straně... Tam jsem byl na prvním školním výletě a soudružka učitelka nám koupila každému ruské vejce v bílé plastické misce a já to snědl... bylo mi 6 let... nikdy jsem ruské vejce předtím nejedl... a pak jsme se šli podívat na opice a na rybičky od akvária a byl tam takovej divnej smrad... a mně se udělalo blbě a akvárium jsem poblil (zvenku) a soudružku učitelku Hermannovou jsem taky poblil, a spolužáka Frantu Lapačka jsem taky poblil a ještě dva další a červený vlak motorák s červenou hvězdou a srpem a kladivem zvenku na trati Kroměříž - Kojetín jsem taky poblil a ještě i nádraží v Kojetíně jsem poblil... všechno co se dalo poblít jsem úspěšně poblil - plán překročen... byl to krásný školní výlet.

Slavíček: IMHO jeden z největších obrazů lidských dějin vůbec. Pro Vás Rossi oblíbené téma pomsty.:-))))))))))))

Téma pomsty je pro mne velice italská záležitost, strejda byl pravý Ital, Brix se jmenoval, z Brixenu (nee, Havlíčka neznali, nebyli jako vaše rodina, kteří znali kdekoho :-)), Italové se usadili v Kojetíně po regulaci řeky Moravy koncem minulého století, já pomstu nevidím jako Tiziana, pomsta je sicilská záležitost, kopce nad Palermem, černé klobouky a brokovnice: "Mé jméno je Vicenzo Macalluzzo, kornuuutoooo, la porca mizzeriiaaaa! BAAAANG!"

A ještě mám jinou historku, je sice trochu starší, ale aspoň osvětlí historický přístup Hedvičků k feminismu.

V Kojetíně jsou dvě náměstí vzájemně rohy spojené - to větší byly téměř bezvýhradně židovské domy až na dvě výjimky: v jednom rohu radnice a v druhém Obecní dům, taky se mu říkalo Okresní dům, z doby, kdy Kojetín byl sídlo okresu, a který sloužil jako místo pro plesy a takové věci, než byla postavena sokolovna - mimo jiné Obecní dům postavil a původně i vlastnil, než se stal "obecním", pradědeček Skopalík, který byl stavitel. To bylo někdy okolo roku 1870.

A v rohu toho druhého náměstí, pod radnicí, byl blok domů, který patřil Františku Hedvíčkovi, který byl bratr mého pradědečka - tedy můj prastrýc (hm, asi). A František Hedvíček byl pekař, pekárna tam stála a fungovala ještě asi tak do roku 1968. Radnice dva dny před mou návštěvou v roce 1995 vyhořela, ještě že to bylo dva dny před tím, jinak by mne určitě z toho obvinili. To byl vůbec zajímavý příběh s tím požárem. Začalo hořet, přijeli hasiči z Přerova, z Kroměříže a z Prostějova a už hasili, když se konečně přiřítili kojetínští hasiči z hasičárny o ulici vedle. Když se konečně procpali až k radnici, tak zjistili, že v červené cisterně značky Tatra 138 nemají vodu!

A František měl ženu zlou jako šídlo a pálilo ji dobře bydlo (jak pravil jiný fousatý pan) a furt s ní měl nějaké trable. A jednou takhle v lednu 1872 došlo k další roztržce, František vzal dvojku brokovnici a zahnal svou ženu na dvoře na strom - ořech to byl, sedl si s tou flintou dole pod stromem a pravil hlasem hlubokým hedvíčkovským: "Jestli, ty kurvo, slezeš, tak tě zastřelím!"

Ano, tento zřetelně novátorský přístup měli Hedvíčkové k feminismu už v roce 1872! Jenže František byl mírně podroušen a začal podřimovat, čehož manželka fikané využila a potichu ze stromu slezla.

Ano, ona slezla, ta mrcha hrbatá

a on tam mrznul jak Hanč a Vrbata!

Jenže pár let na to, když se situace nezlepšovala, se nakonec František zastřelil sám. Jeho ovdovělá manželka si vzala pekařského tovaryše Sýkoru a tak se Hedvíčkova pekárna stala Sýkorovou pekárnou... a restituce se na ní nevztahovala... :-))

To je vše...Zpátky