Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Zařiď si v Praze práci a jeď do USA vyřídit papíry

Petr Holub

Před dvěma lety potřeboval ředitel české pobočky letecké společnosti Lufthansa Bernd Hahn prodloužit vízum. Nestihl však termín a žádost dal o čtrnáct dnů později. Nepomohlo vysvětlování, že přece jde o všeobecně známého člověka, který řídí důležitou firmu a který je znám jako sponzor obecně prospěšných společností.

Zbytečná byrokracie

Zákon platí pro všechny, bylo stanovisko cizinecké policie. Podobně puntičkářské vymáhání zákonů však podle Hahna není v Evropě obvyklé. Musel podat novou žádost o pracovní povolení i o dlouhodobý pobyt. Znamenalo to cestu navíc na pražský pracovní úřad a na české vyslanectví do Berlína. "Podle mne to je zbytečná byrokracie," soudí pražský zpravodaj německé tiskové agentury DPA Wolfgang Jung.

Často bezdůvodné běhání po úřadech, to je nejčastější stížnost lidí z bohatých zemí, kteří jezdí do Česka pracovat. Nemají problémy s cestováním, hledáním práce ani bytu. Chápou i to, že Česko má předpisy, aby zabránilo nelegální migraci nebo černé práci. Systém je ale těžkopádný a zbytečně autoritářský. "Proč se předpis musí prosazovat i v tom případě, když to očividně nemá smysl?" ptá se Wolfgang Jung. U ředitele Lufthansy přece muselo být předem jasné, že nechce pracovat načerno ani nechce přes Česko proniknout do Evropské unie.

Přistěhovalci za prací se dostávají do kleští dvou zákonů. První je zákon o zaměstnanosti z roku 1991, který stanovuje, že cizinec potřebuje pro své zaměstnání schválení pracovního úřadu. Druhý je zákon o pobytu cizinců z roku 1999. Kdo chce v Česku pracovat, tomu musí cizinecká policie vystavit takzvané vízum dlouhodobého pobytu s roční platností. Aby ho vystavila, musí cizinec doložit, že sehnal práci a byt. Tyto dvě normy musí splnit navíc proti českým občanům.

Těžké je především splnit oba předpisy najednou. Požádat o dlouhodobé vízum cizinec musí na zastupitelském úřadě České republiky, ale předtím by měl v Česku najít práci a získat souhlas pracovního úřadu. Vstup do země by se tím prakticky znemožnil lidem z jiných světadílů - kdo má čas zaskočit třeba do Washingtonu nebo Tokia pro potřebné papíry? Samy české úřady proto nabízejí možnost, jak normu obejít. "Nemusel jsem žádat české vyslanectví ve Washingtonu, stačilo zajet do Bratislavy," vysvětluje praxi Američan, fotograf Jeffrey Young.

Pardubická pobočka tchajwanské firmy Foxconn patří mezi deset největších českých firem. Vyřídit povolení pro stovku zahraničních zaměstnanců vyžaduje speciální náklady: "Zaměstnáváme tím tři lidi na plný pracovní úvazek," shrnuje personální ředitel Foxconnu Miroslav Gregor.

Cizincům zaměstnaným v Česku vadí příliš dlouhá, desetiletá lhůta, než mohou požádat o trvalý pobyt. Mezitím musí každý rok své vízum prodlužovat. K tomu je potřeba mimo jiné tisícikorunový kolek, vždy nová fotografie, smlouva o nájmu bytu i doklad katastrálního řadu, že byt pronajímateli skutečně patří, potvrzení finančního úřadu, že žadatel nemá žádné dluhy, a také potvrzení o zdravotním pojištění. Pokud žadatel všechny papíry dodá včas, není s prodloužením víza problém. K novináři Jungovi jsou čeští úředníci vesměs ochotní, vítají hlavně, když žadatel mluví jejich řečí. Fotograf Jeffrey Young si život zkomplikoval před dvěma lety, když se rozhodl pracovat na živnostenský list. Jako cizinec se musel zaregistrovat v Obchodním rejstříku, což stálo dalších pět tisíc korun. Na rozdíl od Čechů také musí každý rok živnostenský list obnovit - k tomu potřebuje potvrzení od finančního úřadu a cizinecké policie.

Od května se mění podmínky pro občany ze zemí EU. Budou fakticky na úrovni těch cizinců, kteří získali trvalý pobyt. Nemusí se hlásit na cizinecké policii ani žádat o povolení pracovní úřad. Přesto se očekává, že se většina bude registrovat na cizinecké policii - jinde než na českých úřadech nedostanou potvrzení pro sociální a zdravotní pojištění ve své zemi. Younga jako Američana se změna přímo nedotkne, přesto se na ni těší. "Když tu bude víc cizinců, bude Praha zábavnější," slibuje si fotograf od vstupu Česka do Evropské unie.

(MFDNES)Zpátky