Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Ať se Špidla projede taxíkem

Jiří X. Doležal

Zloději mezi pražskými taxikáři poškozují dobré jméno Česka, a tak primátor předložil zákon. Jenže minulý čtvrtek (13. února, pozn. red. CS-magazínu) vláda rázně nepodpořila návrh novely silničního zákona předložený pražským magistrátem. Návrh počítá (velmi zkráceně) s tím, že když řidiče taxislužby přistihnou, jak krade, nebude smět rok řídit taxík. (Zvýšení pokut za okrádání klientů, přijaté v minulosti, totiž nebylo dostatečně účinné.)

Podle tiskové mluvčí vlády byl návrh magistrátu nekoncepční, řešil situaci pouze v Praze a měl právní nedostatky. Podle politiků stačí stávající zákony. Přitom stávající zákony vůbec neumožňují magistrátu zakázat přistiženému zloději dál řídit taxík.

Patnáct let krušné reality

Za patnáct let od revoluce se magistrátu nepodařila změnit příšerná realita chování části pražských taxikářů. Přesněji: To, jak taxikáři typu C kradou. Mezi taxikáři rozhodně není více sviní než mezi novináři, typologie taxikářů je podobná jako u každé jiné profese běžných rozměrů: Šedesát až sedmdesát procent - skupina A - jsou normální slušní a poctiví chlapi, pracující v těžké dělnické profesi, kteří živí rodinu v drsném konkurenčním prostředí. Skupina B - dvacet až dvacet sedm procent jsou chlapíci, co si dají říci, když mohou vzít na hůl úplně nameteného klienta, je-li ve stavu, že si to fakt nebude moci věrohodně pamatovat. Skupina C - tři až deset procent dle lokality - pak jsou grázlové, zloději specializovaní na okrádání cizinců, k tomu rovněž občas prodávají perník (pervitin, pozn. red. CS-magazínu), šmelí s kradenými mobily a pasou. Nikoliv ovce, leč děvy.

Skupina A se taxikářů skupiny C bojí jak čert kříže, a nenávidí je jim, kteří sotva uživí rodinu, tato parta více než kazí jméno. Skupina B se skupiny C bojí taky, a byla by ráda, kdyby na jejich drobné a nezávažné braní na hůl opilců skupina C nepřitahovala svým nestoudným okrádáním pozornost médií i úřadů.

A taky Češi smrděj...

Skupinu C ostatní skupiny taxikářů nezajímají, maximálně, když jim někdo ze skupin A a B omylem zastaví na štaflu, tak mu prořežou gumy a rozbijou hubu. Zastavit jim tam úmyslně si nikdo samozřejmě nedovolí.

Ostudu tedy dělají pouhá tři, možná deset procent taxikářů. V žádném případě však nejde o marginální problém. Když se začtete do libovolného lepšího cizojazyčného průvodce Prahou, nejdříve se dozvíte, že pražští taxikáři neuvěřitelně kradou, pak, že neuvěřitelně kradou v tramvajích kapsáři. Populární je pak linka 22. A také samozřejmě, že Pražané v tramvajích smrděj.

Problém je patnáct let zcela nevysvětlitelně neřešený, a zdůrazňuji, že v žádném případě nemám žádné podezření na korupci v řadách magistrátních úředníků. Jde určitě o náhodu.

Primátor, nebo tiskový mluvčí?

Z drbů na pražském magistrátu se kdysi - po nástupu dr. Pavla Béma do funkce - dostalo ven, že několikrát mluvil o rezignaci. Když v úplnosti zjistil, jak žalostně málo pravomocí vyplývá z jím zastávané funkce primátora. A jak bolestivé je veřejně obhajovat věci, o kterých rozhodl, mnohdy v přímém rozporu se stanoviskem dr. Béma, skutečný decision maker pražského magistrátu.

Ha, konečně se ten magor vyfetovanej zbláznil a teď začne camrat konspirační teorii o skrytých silách ovládajících pražský magistrát! pomyslel si pravděpodobně nyní P. T. čtenář na adresu autora tohoto textu. Nikoliv, nemluvím o skryté zednářské lóži, leč o hlasování Rady zastupitelstva a zastupitelstva samého, svrchovaného rozhodovacího orgánu všech klíčových kroků magistrátu.

To, že se současnému primátorovi (taxíky byly "jeho kůň") podařilo doslova "protlačit" - jako po patnácti letech prvnímu - skrze (naprosto nezkorumpovaný) magistrát návrh zákona, který mohl fungovat, je úctyhodné. Vláda mu - prvnímu, který nějaký funkční návrh proti taxikářům C předložil - neomluvitelně podrazila nohy.

Prosím proto tedy premiéra Špidlu, aby maskován jezdil pravidelně ve večerních hodinách taxíkem ze spodní části Václavského náměstí na letiště. Věřím, že při placení radši rychle najde skutečně koncepční legislativní řešení, aby taxikáři skupiny C nekradli, ale také, aby Pražené v tramvajích nesmrděli.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky