Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Načo je Slovensku prezident? Na nič!

Peter Breiner

Neviem si spomenúť, čím doterajší prezidenti prispeli k zlepšeniu života občanov Slovenska. Samozrejme, ak by sme podľa takéhoto kritéria posudzovali odôvodnenosť existencie politikov, zostali by sme pri referentovi na odvoz odpadkov a notárkinej asistentke.

Podľa akého kritéria vyberáme politikov? Do každého zamestnania sa prijímajú uchádzači na základe splnenia podmienok. Ani vodičský preukaz nedostanete bez skúšok. Na prezidenta nemusíte nič. Môžete byť zlodejom, klamárom, bývalým členom strany, ktorá je podľa zákona zločinecká, choromyseľným a senilným megalomanom alebo úplným bláznom. Nič z toho nie je problém, pretože príslušné zákony a predpisy robia opäť sami politici. Tým ani nenapadne, aby ako podmienku vykonávania politickej funkcie zaviedli psychiatrické a lekárske vyšetrenie, inteligenčný test, morálnu bezúhonnosť či maximálny vek. Na druhej strane si bez váhania odhlasujú výnimočné mzdy, doživotnú rentu so šoférom, mimoriadne výhody, ba dokonca aj imunitu. Vie niekto, prečo by sa mali ľudia, ktorí nás denne presviedčajú o svojej neschopnosti a bezcharakternosti, žiť lepšie ako ich voliči, ktorí ich platia a o ktorých názory a požiadavky sa nikdy nezaujímali, a nikdy neniesť žiadnu zodpovednosť za svoje činy?

Žiaľ, väčšina voličov netuší, o čom tu práve blúznim. Voliči, ktorí bez obáv nastúpia do vlaku, pretože vedia, že rušňovodič má za sebou skúšky, nastúpia do lietadla, lebo vedia, že piloti prechádzajú neuveriteľne náročným výcvikom a systematickým preskúšavaním. Voliči, ktorí by veľmi vehementne protestovali, keby im mal slepé črevo operovať nejaký nepríčetný dôchodca, alebo keby mali prijať za svojho pokladníka človeka, ktorý im len pred rokom všetko ukradol a rozdal kamarátom. Keď majú podobní ľudia viesť a reprezentovať 5 miliónov ľudí, väčšina voličov sa tvári, že je všetko v poriadku. Neprerušujte ma, ja viem veľmi dobre, že všade inde je to rovnaké a debilov je vo funkciách požehnane, ale teraz hrozia voľby Slovensku.

Dvaja z doterajších kandidátov, ktorí by morálnymi a profesionálnymi testami prešli, nemajú zďaleka dostatočnú podporu do druhého kola. Mať pred sebou možnosť výberu medzi Kukanom, Mečiarom a Schusterom je zúfalstvo. Zostáva jediné riešenie - zrušiť funkciu prezidenta. Právomoci slovenského prezidenta sú smiešne a úrad natoľko skompromitovaný človekom s dvoma platničkami a žiadnou chrbticou, že sa nič nestane. A vôbec, načo je potrebný človiečik, ktorý bude chodiť po svete, tváriť sa, že niečo vybavuje, stretávať sa s rovnako tváriacimi sa človiečikmi z iných krajín, prehliadať čestné roty, triasť ruky a vymieňať si riadené strely?

Ak už sa robí referendum, netreba ho spájať s voľbou prezidenta, ale treba pridať na referendový lístok otázku „Ste za zrušenie funkcie prezidenta SR a príslušnú zmenu ústavného zákona?". Neviem, aký je presný postup, ale vyzbierať podpisy nemôže byť veľký problém. Už sa podpisovalo toľko petícií, že občania majú tréning. Ak s mojím návrhom súhlasí len desať percent čitateľov a z nich každý obetuje desať minút denne a presvedčí ďalších desiatich, mohla by sa podariť dobrá vec, ušetriť balík peňazí a kopec hanby. Nejaký lepší právnik to určite vyšpekuluje tak, aby to prešlo, ak mu sľúbia percentá zo sumy, ktorá sa zrušením prezidenta ušetrí. Ešte presvedčiť Ústavný súd, že referendom sa ústava meniť dá. Ak si niečo väčšina voličov výslovne želá, tak by to malo zavážiť viacej ako hlasovanie spolku skorumpovaných darmožráčov. A ak nie sú protiústavné predčasné voľby, tak možno ani odvolanie prezidenta nie je. A namiesto prezidenta by stačil automatický vyhlasovač referenda.

Bol by to dobrý začiatok a signál politikom, ktorí majú oprávnený pocit bohorovnosti a beztrestnosti. Asi by bačovali inak, keby vedeli, že sa jedného dňa budú musieť zodpovedať, či prípadne živiť prácou. Zatiaľ ani tie najhoršie výčiny doterajších papalášov nezmobilizovali slovenských voličov k ničomu výdatnejšiemu, než k hundraniu pri správach a vulgárnym poznámkam v internetových diskusiách.Zpátky