Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Pasažieri, nezhromažďujte sa pri záchodíkoch!

Peter Breiner

Keď som čítal ilegálne nadobudnutú kópiu Orwellovho 1984 a na vlastnej koži poznal slasti pohraničného styku v tábore mieru a pokroku, nesnívalo sa mi, že v budúcnosti zavedú praktiky Veľkého brata práve v krajine najslobodnejšej zo slobodných. Jasné, hrozba teroru nie je maličkosť, ale sú to práve zavádzané opatrenia, ktoré odstrašia či znemožnia prípadné útoky?

Pred pár dňami boli pre počasie zrušené lety z pražského letiska. Pasažieri docestovali vlakmi a ich batožina pricestovala o deň či dva za nimi. Niektorí z cestujúcich do Bratislavy zažili nemilé prekvapenie. Na letisku v Bratislave si prebrali uzamknutú batožinu, ktorá prenocovala na pražskom letisku, a doma zistili, že im ju niekto veľmi zručne vykradol a opäť uzamkol. Ak je možné čokoľvek z batožiny takýmto spôsobom vybrať, nebol by asi problém do batožiny vložiť napríklad balíček so semtexom či inou lahôdkou. A keďže z pražského letiska lietajú denne lietadlá do New Yorku či Londýna, neviem, či bude snímanie odtlačkov prstov a fotografovanie účinné. Ak sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy, skúste si spomenúť na Lockerbie. V takom prípade nepomôže ani najnovšia zbraň Úradu pre bezpečnosť v doprave zákaz zhromažďovania cestujúcich pri toaletách.

Ani Kanada nezaostáva v protiteroristických opatreniach. Novovymenovaný minister dopravy je známy svojou obľubou stretávať sa so šéfom Hizballáhu napriek tomu, že vláda túto organizáciu vyhlásila za teroristickú a ilegálnu. Po krajine sa voľne potulujú desaťtisíce utečencov, poväčšine zločincov, ktorých síce z krajiny vyhostili, ale vďaka žalostným imigrantským predpisom sa stratili z dohľadu. Imigračné orgány dokonca nie sú ochotné vydať ich zoznamy polícii, pretože by sa ohrozilo ich súkromie. Zákony rešpektujúci Kanaďania však budú musieť mať na cestu do USA aj kádrový posudok, súkromie - nesúkromie.

Najväčším nepriateľom Američanov sú Američania. Stalinom úspešne implantované semená komunizmu vyklíčili v šesťdesiatych rokoch a dnes, keď sa deti kvetinovej revolúcie stali rodičmi a pedagógmi, úroda limuzínových komunistov nadávajúcich na Ameriku je neobyčajne bohatá. Samozrejme, ani jeden z nich nemá v úmysle žiť na Kube či v Severnej Kórei, kde sa všetko delí spravodlivo.

Smutným dôsledkom tejto úrody v Amerike je postupná likvidácia individuálnej zodpovednosti. Nikto už nie je zodpovedný za svoje činy, všetkému sú na vine spoločenské podmienky, predošlý život, historické nespravodlivosti, duševné poruchy, korporácie a monopoly, televízia, filmy, belošskí kolonizátori, výrobcovia cigariet a Krištof Kolumbus.

Jedným z vrcholných predstaviteľov limuzínového komunizmu je autor a režisér Michael Moore. Napriek tomu, že podľa neho by kubánske zdravotníctvo a vzdelávací systém mali byť vzorom americkým, žije luxusne v New Yorku a posiela deti do drahých súkromných škôl. Dokument Bowling for Columbine je plný klamstiev a falzifikácií. Ani len názov nie je pravdivý. Žiadny bowling sa v deň masovej vraždy nekonal, rovnako ako továreň na zbrane v Columbine vyrába meteorologické satelity, banky nerozdávajú zbrane len tak, ale po dôkladnom šesťtýždňovom screeningu, a neľudský a bezohľadný prejav Charlton Hestona bol vetu za vetou zostrihaný z rozličných vystúpení. Ak neveríte, sledujte, ako zázračne sa mu počas jedného prejavu mení oblek a kravata. To, že sa úplne rovnaké veci dejú aj v Európe, ani nespomenie. V Bowlingu zdôrazňuje, že Usáma vďaka svojmu školeniu v CIA zavraždil 3000 civilistov. Vo svojej novej knihe už tvrdí, že to bol Bush, a nie Usáma, pretože by nebol schopný také niečo zorganizovať. Podľa Moora by sa 11. september nestal, keby v inkriminovaných lietadlách cestovali černosi, pretože belosi sú zbabelí a báli sa odporovať neduživým teroristom, vyzbrojeným smiešnymi nožíčkami.

Moorov film dostal Oscara (nie nadarmo začal Stalin výsadbu komunistických semien v Hollywoode), jeho knihy sú bestsellermi. Ľavicoví intelektuáli môžu pokojne cestovať do Nepálu, aby sa mohli zúčastniť na platených diskusiách o životných problémoch s maoistickými teroristami. Nemusia mať výčitky svedomia, že sa majú v zlej Amerike tak dobre, lebo im Moore vymyslel vinníkov.

Ani jeden z nich si neuvedomuje, že najúčinnejším prvkom boja proti terorizmu by bolo, keby už konečne stupid white men po celom svete prestali veriť moorovsko-marxisticko-leninským klamstvám. Ešte aj slovenskú prezidentskú kampaň by to vylepšilo.Zpátky