Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Málem jsem si dopisoval s prezidentem Klausem

Ross Hedvíček

Ať 09:36 AM 3/10/2004, Jakl Ladislav wrote

(Václavové se nechtějí "dívat do zpětného zrcátka".)

Dobrý den. Děkuji za hezkou recenzi. A s tím koukáním do zpětného zrcátka: když už tak sympatický bojujete s falešnými mýty, zkuste odolat pokušení podporovat vznik takových mýtů nových. Jeden z těch Václavů bude asi Klaus. Ten se do zpětného zrcátka dívá a dobře zná jeho užitečnost. Ale považoval za dobré už před 14 lety říct, že zpětné zrcátko by nemělo být větší než čelní sklo. To se Vám zdá hloupé? Tvůrcům automobilů nikoliv.

Zdraví Ladislav Jakl

(Ross Hedvíček) Zdravím vás taky,

je mi jasné, že se v názoru na Vašeho Václava lišíme, ale Ivana Haslingerová tvrdí, že jste normální - já to tedy s Vámi zkusím normálně a civilizovaně.

Mohl byste - PROSÍM - využít svého poradcovského vlivu na Vašeho Václava a nějak mu podsunout anebo poradit, aby využil svého prezidentství a vložil se do případu Vladimíra Hučína v tom smyslu, aby Hučín přestal být pronásledován a nesmyslně souzen? Jde o to, že je pronásledován nevinný člověk, jeho pronásledování je veřejně známo - je to známo i v zahraničí - což dělá daleko větší ostudu, než nějací profesoři kradoucí orchideje na Novém Zélandu. A určitě je v zájmu (a možná v pracovních povinnostech) prezidenta ČR udržovat dobré jméno a reputaci své země v zahraničí.

Věřím, že i lidé s nepříliš světlou minulosti (ano, tím myslím zase Vašeho Václava) jsou schopni udělat pozitivní věci a spáchat nějaké dobře skutky. A Klaus tu svou reputaci potřebuje vylepšit zoufale - víme to oba dva. Tady v Americe stále pracujeme na nějakém "dealu" - co říkáte tomuhle: navrhněte Václavovi, aby zasáhl v Hučínově případu (ne, žádnou "milost", protože to by naznačovalo, že Hučín je něčím vinen, ale zastavení celé akce pro němu) a já o tom pak napíšu článek, který bude Vašeho Václava chválit! A moje články čte přes sto tisíc lidí (většinou v zahraničí) - to je dost, ne?

A článek bude končit citátem z písničky skupiny Saze z osmašedesátého roku - možná si to pamatujete:

"Václava mám nejradši,

tomu žádnej nestačí,

Václava mám nejradši,

protože je kus!

Přeji všechno nejlepší.

Rosťa Hedvíček, U. S. A.

Ať 02:38 AM 3/12/2004, Jakl Ladislav wrote

Milý pane, o to přece vůbec nejde. Vaše názory Vám nikdo nebere. A má poznámka s odlišností názoru vůbec nesouvisí. Jedna věc je názor, druhá tvrzení o nějaké skutečnosti. To tvrzení je buď pravdivé, nebo ne.

(RH): Pravda je velice relativní - a obzvlášť ve Vaší zemi.

(LJ): Vás výrok, že jeden z Václavů se nerad kouká do zpětného zrcátka, není názorem, ale tvrzením, plynoucím z překroucení jeho výroku. Nikdy neřekl, že se do něj nekouká nebo že by se do něj koukal nerad.

(RH): Tomu, co mi tu předvádíte, se anglicky říká "spinning the truth" - jak se to řekne česky, nevím. Možná "překrucování".

(LJ): Řekl pouze to, že by nemělo být větší než čelní sklo. To je přece moudrá věta o principu přiměřenosti.

(RH): Jsem člověk zdvořilý, proto oponují pouze výrokem "ta věta je extrémně nemoudrá". Tady se říká o stejném tématu "to know where you going - you first must know where you have been" (překlad: napřed musíte vědět, kde jste dosud byli, abyste mohli určit, kam půjdete příště). Bez vyrovnání se s minulostí (to je to zpětné zrcátko, ne?) není možno poctivě čelit budoucnosti (to je to čelní sklo). Václav Klaus se potácí od jednoho nemoudrého sloganu k druhému - mohu jen připomenout, že jeho tvrzení, že nebyl antikomunistou, ale jen nekomunistou (doufám, že znění je jakžtakž v pořádku) udělala VELMI VELMI špatný dojem v zahraničí. Vrcholem ovšem byla jeho několik let stará poznámka v Kato Institutu, kdy na otázku o vrácení komunisty zabaveného majetku vyloženě odsekl, že on nikomu nic neukradl a tudíž nehodlá nic vracet. A neříkejte mi, že to tak nebylo - viděl jsem to tehdy na vlastní oči. Přítomný congressional aide to vzápětí okomentoval přirovnáním Klause k Lukašenkovi z Běloruska a Kučmovi z Ukrajiny.

(LJ): S touto větou polemizujte, ne s vymyšleným tvrzením. Snad pochopíte ten rozdíl. Hodnotit politiku Václava Klause můžeme odlišně. Nic na tom nevidím, taky bych Vám kvůli tomu nepsal. Vy ale svým tvrzením vytváříte mýtus o jiné skutečnosti, kterou pak hodnotíte.

(Mohl byste - PROSÍM - využít svého poradcovského vlivu na Vašeho Václava a nějak mu podsunout a nebo poradit, aby využil svého prezidentství a vložil se do případu Vladimíra Hučína - v tom smyslu, aby Hučín přestal být pronásledován a nesmyslně souzen? ...)

(LJ): Nezlobte se, ale to neudělám. Naše země není diktatura, kde jeden papaláš zvedne telefon a druhý ho poslušně poslechne. Prezident republiky nemá žádnou pravomoc zasahovat do pravomocí nezávislé justice.

(RH): To je právě ono - ve Vaší zemi není nezávislá justice. Ve Vaší zemi je justice pořád v rukou komunistů - uznávám, že je to vina Václava Havla, ne Klause.

(LJ): A ani morálně se nemůže "vložit" do nějakého případu.

(RH): Tady se zase mýlíte. MŮŽE. Nebuďte jako národ s demokracii papežštější než papež. Dám vám i čerstvý příklad. V Kalifornii byla horečná diskuse o legálním manželství mezi homosexuály. Prezident Bush byl proti, ovšem legálně proti tomu nemohl nic udělat. Tak pronesl několik projevů proti tomu a dokonce vyzval k vytvoření dodatku k americké ústavě, který by homosexuální manželství zakazoval. Tedy "morálně se do toho vložil". Včera večer kalifornský nejvyšší soud uzavírání těchto manželství zakázal až do doby, než si to soudcové pořádně promyslí. Počtete si - http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2001877395_gays12.html. Shrnutí: Bush nic nenařídil, nemůže soudcům poroučet - ovšem může vyslovit svůj názor. A takový názor je slyšet.

I komunističtí soudci Vaší země určitě mají vůči Klausovi nějaký respekt - nakonec zvolili ho s podporou komunistů. Veřejně vyslovený názor Václava Klause o tom, že to a to je špatně - bez toho, že by někomu poroučel - může znamenat hodně. Ovšem, chce to mít charakter a vědět, co je správné a co není. Tohle není pro korouhvičky otáčející se ve větru, kam foukne. Ještě jednou: Poraďte Václavovi, ať se vysloví pro úplně zastavení pronásledování Hučína. Takových případů tam nemáte moc a tenhle je pro Vás ve světě největší ostuda - nedělejte z toho vědu.

(LJ): Takových žádostí mám na stole stovky a mnohé z nich jsou možná velmi opodstatněné. Soudy ani vyšetřovací mašinérie nejsou bezchybné nikde na světě a tedy ani u nás.

(RH): Bezchybné nejsou nikde, ale u vás je to úplná tragédie. Český justiční systém, pevně v rukou komunistů, je pomstou za to, že se komunisté museli aspoň částečně vzdát své vlády.

(LJ): Mnoha lidem je takovými chybami asi působena křivda a žádný důvod k radosti to určitě není.

(RH): A vám je to fuk a hodláte si nasadit unylé obličeje, co? Jestli máte vliv - použijte toho vlivu ve prospěch DOBRA! Už staří Římané věděli, že "in dubio pro reo" - v případě pochybnosti, je třeba rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

(LJ): Představa, že na Hradě budeme jednotlivé případy přešetřovat a nahrazovat nebo opravovat práci soudů, je ale přece nepřijatelná.

(RH): Tady v Americe byli kongresmani vynalezeni za účelem zákonodárství - ale taky kvůli reprezentaci voličů. Když se mi tady někde děje křivda, tak zvednu telefon, zavolám kongresmanovi a on sám a nebo jeho lidi to fofrem vyšetří - u Vás je asi stěžující odkázán zpátky k tomu, na koho si stěžuje, že? Tomu říkáte demokracie???

(LJ): Váš termín "využít prezidentství" je fakt zajímavý. Nejsme banánová republika.

(RH): Názory se opět různí...

Zdraví L. Jakl

(RH): Zdravím a přeji Vám hodně úspěchů v civilizovaní Vašeho Václava.

Rosťa Hedvíček, U. S. A.

Ať 02:41 AM 3/12/2004, Jakl Ladislav wrote

(Věřím tomu, že i lidé s nepříliš světlou minulostí /ano, tím myslím zase Vašeho Václava/ jsou schopni udělat pozitivní věci a spáchat nějaké dobré skutky.)

(LJ): Jestli Vaše informace o soudních kauzách v naší zemí jsou podobně podložené jako Vaše tvrzení o "nepříliš světlé" minulosti "mého" Václava, pak jsem trochu klidnější. Zdraví L. Jakl

(RH): Opět velmi zdvořile: Není třeba mít nějaké superpřesné informace o Václavově minulosti nebo Vašich soudních kauzách. Stačí si přečíst oficiální životopis Vašeho Václava na jeho oficiální webpage a pak si to můžete spočítat na prstech. V době, kdy Váš Václav studoval na prestižní vysoké škole, tak moje rodina byla zavírána do pracovních lágrů a na Mírov coby "kulaci" a "nepřátelé socialismu" (to je u mne "nepříliš světlá minulost") a mně se mohlo o nějaké vysoké škole jen zdát (dostal jsem umístěnku do JZD - víte, co to byla "umístěnka"?). V době, kdy Váš Václav jezdil po zahraničních stážích na Západě (to je u mne "nepříliš světlá minulost"), tak jsem nesměl ani do Maďarska a po mých zádech tancoval "vulkanizovaný učitel marxismu-leninismu". Váš Václav byl osoba značně privilegovaná, o tom není třeba příliš meditovat. Chcete to popřít? Nevím, jak jste starý a jak dobře si pamatujete výrazivo z osmašedesátého roku. Pamatujete si výraz "kolaborant"?

Zdraví Rosťa Hedvíček, U. S. A.Zpátky