Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Počet neplatičů nájmu má klesnout o půlku

Jitka Znamenáčková

Téměř každý třetí nájemník v obecních bytech neplatí činži. To chce ministerstvo pro místní rozvoj změnit opatřením, které má ztížit život neplatičům. Lidí, kteří neplatí za střechu nad hlavou, v posledních třech letech značně přibývá. A to nejen v obecních bytech, ale i v domech se soukromým majitelem. Nejhorší situace je například v Ústí nad Labem, Ostravě či Plzni. Počet lidí, kteří neplatí nájem například v obecním bytě, by se však mohl snížit o více než polovinu. Obce by tak nepřicházely o desítky až stovky milionů korun.

Tvrdí to zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které chce zpřísnění pravidel pro lidi, kteří neplatí činži. "Odhady jsou různé, počet neplatičů by se mohl snížit o 50 až 75 procent," uvedl mluvčí MMR Petr Dimun s tím, že podobné zkušenosti mají s bojem proti nájemníkům, kteří neplatí za užívání bytu, na Slovensku. Principem "kladiva" na neplatiče nájemného je návrh úpravy nájemního vztahu v obchodním zákoníku. Nájemník by se musel obrátit na soud sám a dokázat, že na něj obec nebo soukromý majitel podal žalobu neprávem a chce ho neoprávněně vystěhovat. Kromě toho by podle nového návrhu nemusel majitel bytu shánět neplatiči rovnocené náhradní bydlení.

V současné době v každém třetím obecním bytě v ČR neplatí lidé nájem. Obecní bydlení přitom tvoří kolem 730 tisíc bytů, tedy 17 procent celkového českého bytového fondu. "Částky, které obcím dluží neplatiči činží, se pohybují v řádu desítek až stovek milionů korun," poznamenal Dimun. Za celou Českou republiku to je několik miliard korun.

S úpravou nájemních vztahů je třeba spěchat

Procentně je nejvíce neplatičů v obecních bytech v Ústí nad Labem, a to 75 procent. Důvodem je údajně privatizace bytů, po níž městu zbyly ve vlastnictví jen problémoví nájemníci. Úprava nájemních vztahů ve prospěch majitelů domů, ať již obcí nebo soukromých osob, je tedy podle odborníků potřeba co nejdříve, ačkoliv nejspíš nevyřeší všechny problémy. "Je to krok správným směrem, ale je jen dílčím řešením," upozornil Robert Axamit ze Sdružení majitelů domů. Podle něj by bylo potřeba sjednotit do jednoho soudního řízení výpověď z nájmu, návrh na vyklizení bytu a případnou exekuci. "Nyní je na každý z těchto kroků potřeba samostatné rozhodnutí soudu, které může trvat až několik let," dodal.

Podle Sdružení nájemníků je však otázka neplatičů nájmu přehnaná. "Tento problém je zkreslený, protože polovina žalob podaných na nájemníky se ukáže neopodstatněná. Například kvůli špatně stanoveným zálohám na nájemné," podotkl Stanislav Křeček, předseda Sdružení nájemníků ČR. Dodal, že počet neplatičů by mohl vzrůst po zvýšení regulovaného nájemného.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky