Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2004


Člen SNB se stal plukovníkem u policie

Jan Král

Inzerát, kterým chtěli političtí vězni z Přerova hledat oběti bývalého nomenklaturního kádra a nyní policejního plukovníka Jána Murčeka, jim prostě v místních novinách neotiskli. Jiný, oslavný inzerát, který politické vězně zvedl ze židlí, otisknut byl.

"Dne 12. 1. 2004 byl jmenován do hodnosti PLUKOVNÍKA náš kamarád HONZA MURČEK. Oslava proběhne v restauraci Roštěnka. Mnoho dalších skvěle pro službu připravených policistů Ti přeje REALIZAČNÍ TÝM." Inzerát s tímto textem, který vyšel v týdeníku Nové Přerovsko, zvedl členy Konfederace politických vězňů v Přerově doslova ze židlí. Plukovník Ján Murček je pedagogem Střední policejní školy v Holešově. U SNB sloužil od roku 1969, za komunistů to dotáhl až na náčelníka okresního oddělení Veřejné bezpečnosti v Přerově.

Na Murčekovu problematickou minulost se političtí vězni snaží upozorňovat již léta. V různém stadiu je rovněž řada soudních procesů. Ján Murček se se střídavými úspěchy brání u soudu nařčení, že byl nomenklaturním kádrem komunistické strany a jako takový například zpracovával posudky pro Státní bezpečnost.

Normalizace a kladné charakterové vlastnosti

Zatím nejčerstvější rozsudek v kauze Murček kontra jeho odpůrci padl v říjnu loňského roku u Krajského soudu v Brně. Jeden z Murčekových odpůrců, Živan Loukota z Vyškova, se měl Jánu Murčekovi omluvit a také zaplatit dvacet tisíc korun za to, že v roce 1997 rozšířil v policejní holešovské škole písemnost adresovanou ministrovi vnitra. Podle Jána Murčeka obsahovala nepravdivá tvrzení.

Krajský soud v Brně však dal prostřednictvím soudkyně Jiřiny Benešové Murčekovým odpůrcům za pravdu. "Soud neměl pochybnosti o pravdivosti tvrzení, že žalobce byl přijat k SNB pro mimořádně kladný postoj k procesu tehdejší normalizace, a to především vzhledem k datu 1. 9. 1969, kdy byl žalobce k SNB přijat. Je všeobecně známo, že základním předpokladem pro přijetí do služeb SNB byl kladný postoj k tehdejšímu procesu normalizace. Naopak v tehdejší době takový postoj patřil ke kladným charakterovým vlastnostem," uvádí v odůvodnění rozsudku soudkyně Jiřina Benešová. A i v dalších bodech potvrzuje to, co političtí vězni tvrdí již léta: že Ján Murček byl nomenklaturním kádrem OV KSČ a rovněž zpracovával posudky pro Státní bezpečnost.

Nutno zdůraznit, že rozsudek dosud nenabyl právní moci - Ján Murček proti němu podal odvolání. Mezitím se z podplukovníka stal plukovníkem, a tak zatímco probíhaly oslavy jeho povýšení ve výše zmiňované restauraci Roštěnka, Murčekovi odpůrci přemýšleli, co dál. Napadlo je podat si inzerát do stejných okresních novin Nové Přerovsko, ve kterých vyšlo blahopřání Murčekovi. Ten jim ale neotiskli, protože podle ředitele divize Střední Morava vydavatelství VltavaLabe-Press Martina Pišofta odporoval jejich podmínkám.

"Co se k tomu dá říct. Chtěli jsme inzerát otisknout hlavně tady, kde lidé Murčeka znají," konstatuje trpce předseda přerovské konfederace František Přeslička. A tak pokračují v pátrání osobně. "Našli jsme například jednoho věřícího, na kterého je Jánem Murčekem zpracován posudek, že s celou rodinou chodí pravidelně do kostela, čímž negativně ovlivňují své okolí," říká František Přeslička.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky