Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Děti učitelům tykají, ti je zase ponižují.

Jana Blažková

Vztahy ve školách se zhoršují: žáci a učitelé se šikanují. Veřejnost se vše dozví, jen když to skončí zle

Džungle před tabulí. Ve třídách přibývá tvrdých konfliktů. Stěžují si učitelé, děti i jejich rodiče. Na horory se mnozí školáci a jejich učitelé zjevně dávno dívat nemusí. Sami totiž v podobných účinkují: každý den ve škole. Jednou to odnese kantor, jindy jeho žák.

Co se denně odehrává za zavřenými dveřmi školních tříd, tuší jen sami aktéři: žáci a jejich učitelé. Na veřejnost ty zprávy proniknou, jen když se někomu něco stane. Jenže to se děje čím dál častěji. Nejhůř to dopadlo ve Svitavách, kde nedávno učeň ubodal svého kantora. Před časem zase ve středočeských Luštěnicích deváťáci zkusili otrávit svou třídní učitelku léky, které jí v takové dávce mohly přivodit zástavu dechu. Nevyšlo jim to: kantorku zarazilo, že nápoj, který jí její žáci nabídli, chutná hořce. Že je chyba ve vztahu žák - učitel na obou stranách, zase svědčí čerstvý případ šestiletého Ondřeje Hammerschicka z Domažlicka, kterého si jeho vrstevníci podali tak, že skončil v bezvědomí. Učitelé chlapci nepomohli, škola se navíc snaží případ ututlat.

Jak to ve školách vypadá? MF DNES shromáždila desítky svědectví o oboustranné šikaně: té, kterou děti páchají na učitelích, i té, jíž se dopouštějí na svých žácích kantoři.

V první třídě neumí psát? Patří do zvláštní školy!

I když už jsou to dva roky, dcera Ireny Savičové se občas vzbudí hrůzou. To, když si vzpomene na první učitelku, s níž se po nástupu do školy potkala. Dívka se prohřešila: neuměla už při nástupu do první třídy číst, psát ani počítat. A co víc: před hodinou tělocviku se nestíhala dost rychle převlékat. "Jednou přišla ze školy úplně zoufalá, dlouho jsem z ní nemohla dostat, co se stalo. Nakonec se ukázalo, že ji učitelka na několik hodin zamkla samotnou ve třídě. Právě proto, že se nestihla dost rychle převléknout," svěřila se MF DNES Irena Savičová. Když se matka učitelky zeptala, proč šestileté dítě, které se ve třídě samo bálo, takto potrestala, kantorka jí opáčila, že na dívku nejspíš zapomněla. "Když nás pak poslala s dcerou k psychologovi na vyšetření, ať zjistí, zda by neměla radši přestoupit do zvláštní školy, protože v listopadu v první třídě stále nedokáže napsat celou větu, ale jen slova, řešili jsme to radikálně. Dceru jsme dali do jiné školy, kde nemá nejmenší problémy," doplnila Savičová.

Na to, že škola je místem, kam člověk musí, i když se mu nechce, protože ho tam učitelka trápí, si už zvykli i druháci z valašských Vizovic. Každý týden je učitelka přesadí, protože prý moc zlobí. Poznámek už má většina z nich plný notýsek. "Je to absurdní. Kantorka nevynechá jedinou příležitost, jak si na dítě postěžovat. Naposled jí u naší dcery vadilo, že je moc napřed a paní učitelku opravuje, když udělá chybu," postěžovala si matka jedné z tamních žákyň, která si však v obavách, že svému dítěti uškodí, nepřála zveřejnit své jméno. Když se se stížností obrátila na ředitele školy, dozvěděla se, že kvalitních kantorů je málo, takže o výměně kantorky nemůže být ani řeč. "Teď se děti ve třídě bojí, aby je tatáž kantorka neučila i příští rok," dodala matka.

Učitel zasáhl proti šikaně žáka a sám utržil ránu

Své si však ve školách užijí i učitelé. Děti - mnohdy už od první třídy - kantorům tykají, při hodinách pijí a esemeskují, a když je chce učitel zkrotit, pošlou na něj rozběsněné rodiče. "Jednu kolegyni oslovuje chlapec z páté třídy zásadně 'ty krávo'. A třída se tím jenom baví. Když jsme to nahlásili rodičům toho kluka, řekli, že doma sprostě nemluví, takže si za to jeho učitelka nejspíš může sama," říká učitel Karel Novotný z jedné z brněnských základních škol. A jeho kolega z Kladenska Petr Kopečný ho doplňuje: "Dvojky z chování na děti dávno neplatí. Potíž je v tom, že žáka ze základní školy nelze vyloučit. Museli by s tím souhlasit rodiče. Takže hlavně ti starší si z nás nic nedělají." Sám se nedávno připletl k bitce žáků osmé třídy. "Podpálili bundu jednomu spolužákovi. Vrhl jsem se mezi ně, jeden z kluků mě praštil. Dostal sice dvojku z chování, ale vyvádí dál," vysvětluje Kopečný.

Že se vztahy ve školách rapidně zhoršují, vědí všichni: učitelé i sami žáci a jejich rodiče. Ale jak z toho ven, to nikdo netuší. "Potíž je v platech učitelů. Kvalitní kantoři schopní děti zvládnout chybějí. Motivace k této profesi je malá, je to spíš práce pro nadšence," tvrdí ředitelka školy Klíček v Praze Jitka Kašová.

(MF DNES)



Zpátky