Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


V Kremlu kreslí novou mapu Ruska.

Petra Procházková

Země by měla být rozdělena jen na osm oblastí, které budou mít na starost Putinovi příznivci

I potřetí by mohl ruský prezident Vladimir Putin kandidovat na svou funkci. Když se totiž změní mapa Ruska, bude vlastně vládnout jinému státu. Za čtyři roky by měl ruský prezident Vladimir Putin definitivně opustit svůj trůn. Ústava mu už nedovoluje v příštích volbách kandidovat. Existuje ale údajně několik více či méně tajných plánů, jak učinit z demokraticky zvoleného prezidenta doživotně jmenovaného cara.

Kremelští úředníci, důstojníci tajných služeb rozstrkaní v poslední době do mnoha státních úřadů, byrokraté všech úrovní i armádní velitelé, ti všichni vidí svou budoucnost po boku Vladimira Putina. Vědí také, že po roce 2008 budou muset odejít spolu s ním. Proto se zrodil plán, o kterém ruský tisk píše jako o strategické operaci.

Už v roce 2001 přikázala Putinova administrativa ministerstvu pro ekonomický rozvoj, aby vypracovalo plán na posílení ruských regionů. Podle prestižního listu Moskovskije Novosti byly navrženy takové změny, které vyžadují přemalovat mapu Ruska. Cíle jsou dva. První je celkem legitimní - likvidace místních baronů a jejich "svobodných ekonomických zón", které kontrolují jen oni. Druhý cíl je ovšem záludnější. Udržení Putina u moci.

Místní baroni jsou nebezpeční. S bohatstvím roste chuť mít patřičný vliv, osamostatnit se a nakonec... vládnout! Některé ruské regiony jsou zcela v rukách svých chlebodárců - na Čukotce panuje miliardář Roman Abramovič, Tajmyr drží v ekonomických kleštích společnost Interrosa, Lipeckou oblast gigantický Novolipecký metalurgický kombinát. Je téměř pravidlem, že oligarchové si dokáží prosadit svého guvernéra, poslance do oblastní dumy a dotlačí své příznivce i do federálních orgánů.

Kontrolovat 89 vůdců subjektů, jak tomu je dnes, je složitější, než jich mít pod palcem osm. Podle novinářky Jeleny Dikunové se tak na mapě Ruska brzy objeví obří Dálnovýchodní okruh, do jehož čela je počítáno s náčelníkem generálního štábu Anatolijem Kvašninem. Vznikne také Zabajkalský, Sibiřský, Centrální, Volžský a Jižní okruh. Severozápadní prý povede Putinovi oddaná guvernérka Petrohradu Valentina Matvejenková a Jenisejský prezidenta obdivující ministr pro výjimečné situace Sergej Šojgu. Proč autoři plánu nevyužili dosavadního rozdělení na sedm federálních okruhů a 89 subjektů a pouze hranice mírně neupraví? Protože pak by nemohli začít šťourat do ústavy a prohlašovat, že stát získává vlastně nový kabát. A přesně to nutně potřebují.

Podobné radikální změny totiž vyžadují přepsání ústavy. Skupina politiků vedená generálním prokurátorem Vladimírem Ustinovem a šéfem Federální bezpečnostní služby Nikolajem Patruševem se domnívá, že při tak rozsáhlé reorganizaci si ani nikdo nevšimne, že do ústavy se vklíní článek opravňující Putina kandidovat potřetí. Vždyť bude vlastně vládnout novému státu. Existuje ale ještě "lepší" varianta. Stačí vytvořit nový orgán, který bude nade všemi dosavadními. Má jim být jakási Státní rada, které bude předsedat samozřejmě Vladimir Putin. Institut prezidenta bude zachován, jen už to nebude nejvyšší představitel státu. Bude mít nad sebou přísného a zkušeného ředitele.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky