Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Soud trvá 45 let

Luděk Navara

Komunisté ho v padesátých letech nespravedlivě odsoudili. Český rekord: soud trvá 45 let

Je to nejspíš český "justiční" rekord. Jiří Kos z Prahy se soudí v jedné kauze už 45 let. Prvních 42 let u českých soudů a poslední tři roky u Evropského soudního dvora ve Štrasburku. Za tu dobu chemický inženýr a pozdější invalidní důchodce vychoval svou dceru. Nyní se chystá oslavit osmdesátku. "Podstatnou část svého života bojuji s českou justicí. Jsou to bývalí komunističtí soudci nebo jejich následovníci," říká rozhořčeně.

Jeho spor je přitom zdánlivě jednoduchý - v padesátých letech byl nespravedlivě odsouzen za údajný kriminální čin z politických důvodů a poslán do dolů těžit uhlí. "Přišili" mu napomáhání při rozkrádání socialistického majetku. Podle komunistických soudců nezákonně podomácku vyráběl nátěrové hmoty. Jedna věta v rozsudku dokonce zněla takto: "Odčerpával strategické suroviny pro výrobu atomové bomby." Mohlo by to být k smíchu, kdyby si v dole Kos nepoškodil zdraví, manželka se s ním nerozvedla a sám odsouzený netrávil zbytek života bojem s českými soudy.

"Nedávno jsem dostal dopis z Evropského soudu, že mám vstoupit do jednání z českou vládou," říká. Je to první dobrá zpráva po čtyřiatřiceti letech, kdy jeho žádosti o odškodnění začali zamítat, přestože byl v invalidním důchodu. Jednání, které navrhuje Evropský soud, znamená, že Kos má šanci na vítězství a vláda se s ním sama může mimosoudně dohodnout, aby proces nekomplikovala. Zatím však jednání mezi Kosem a vládou nezačala.

Je Kosův spor v Česku nejdelší? Je velmi pravděpodobné, že ve své "kategorii" ano. Statisticky se to asi neověří. Ministerstvo spravedlnosti totiž eviduje jen celkové počty sporů nad určitou délku. Navíc v tuzemsku Kosův spor "papírově" skončil před třemi lety - i když ve skutečnosti pokračuje ve Štrasburku. "Civilních sporů delších než sedm let evidujeme 3300," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček. Podrobnosti o konkrétních sporech už však statistika nezná.

Pětačtyřicet let. Bez úspěchu

Až do začátku husákovské normalizace na začátku sedmdesátých let vypadaly Kosovy šance na odškodnění velmi dobře. V roce 1967 totiž soudy zrušily jeho

původní odsouzení jako nezákonné (ukázalo se, že o kriminální čin skutečně nešlo), a dokonce mu přiznaly odškodnění za pobyt ve vězení ve výši asi 18 tisíc korun. Pak jeho úspěšný boj pokračoval. Další soud mu přiznal odškodnění za zdravotní újmu při práci v dolech (to už byl v invalidním důchodu) a nařídil státu platit rentu. Pak přišla studená sprcha: nadřízený soud v roce 1971 rentu bez milosti zrušil. Argumentoval takto: "V daném případě se požaduje náhrada škody z toho důvodu, že příslušní orgánové porušili předpisy v tom, že v hlubinném dole nemůže být zaměstnána osoba, která trpí chorobou jako žalobce." Takže prý šlo o škodu způsobenou nesprávným úředním postupem, na což však v padesátých letech neexistovaly žádné předpisy. A to platí vlastně dodnes.

"Proč odsouzení museli pracovat na místech, na která zdravotně nestačili?" ptá se dnes Kos. Českým soudům (ani po roce 1989) nevěří. Ty totiž rozhodovaly nejen stejně, ale i pomalu. Než v roce 2001 padl poslední zamítavý rozsudek a on se mohl odvolat do Štrasburku, uběhlo od listopadové revoluce jedenáct let.

(MF DNES)



Zpátky