Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Dva přátelé se snaží vychovávat policisty. Vysoudili už tisíce korun

Martin Zeman

Na ministerstvo vnitra musel letos na konci ledna vyrukovat soudní exekutor Roman Vytejček, aby z něj vymohl dva pětitisícové dluhy. Exekuci vůči resortu Stanislava Grosse předtím nařídil soud pro Prahu 7. Vnitro totiž odmítalo zaplatit dvě pokuty.

Lednovou potupnou tahanici o zaplacení soudem vyměřené pokuty nezažilo vnitro poprvé. Už loni byl Grossův úřad dotlačen k platbě exekucí. A i tehdy byli příčinou podnikatelé Tomáš Hanzl a Miroslav Špadrna. Oba společně už totiž po řadu let na jakoukoli policejní aroganci okamžitě reagují stížností a žalobou. A jelikož jsou v právu, tak své pře vyhrávají. "Vadí mi nabubřelé chování policie, vadí mi, když si policie dělá, co chce," vysvětluje Špadrna. "Proto se s vnitrem soudím i tehdy, když jde o zdánlivou maličkost. Třeba o neoprávněnou kontrolu dokladů."

Za léta svárů už muži zákona jména obou kamarádů z pražského Radotína dobře znají. A nemají je rádi. I to je zřejmě důvod, proč vnitro raději za prohrané soudní spory platilo pokuty, než by se jim omluvilo. "Z peněz daňových poplatníků se platí snadno," říká k tomu ironicky Špadrna. Jenže skutečnost, že vnitro neplatí, když tak rozhodne soud, se prodraží. Např. pětapadesát korun, které Hanzl po policii léta vyžadoval jako náhradu za stížnost proti neoprávněné policejní kontrole dokladů, vnitro loni stejně muselo zaplatit. A k tomu šestašedesátkrát tolik - poplatek za soudní exekuci činil 3592 korun. "Ukazuje to na jejich hospodárnost. Vždyť jsou to desetinásobky toho, co by zaplatili, kdyby svoji chybu přiznali už na začátku," říká Špadrna.

Letošní lednová exekuce se prodražila také. Dvě pětitisícové pokuty si vnitro vykoledovalo za to, že policie odmítla se Špadrnou a Hanzlem komunikovat. A jelikož odmítlo platit, přišel soudní vymahač dluhů, a s ním i poplatky: "Náhrada exekuce se určuje v částce 8531,50 koruny," vypočítal exekutor Vytejček v případě Špadrny. U Hanzla byl poplatek o šest korun vyšší.

Mnohaletému neutuchajícímu tlaku obou stěžovatelů už letos v únoru ministr Gross podlehl. Za dva třináct let staré policejní přehmaty se raději vlastnoručně omluvil. "Cestovní pas byl Tomáši Hanzlovi odebrán při cestě do zahraničí na hraničním přechodu v Rozvadově a ve vycestování do zahraničí mu bylo zabráněno. Prosíme, přijměte omluvu ministerstva vnitra za nesprávný úřední postup Policie ČR vůči Vám. Nebylo úmyslem policie ČR Vás poškodit," napsal letos 16. února ministr Gross. Ovšem až poté, co loni v dubnu uložil soudce z Prahy 5 Aleš Novák vnitru dvacetitisícovou pokutu. "Nesplní-li povinný ani poté rozhodnutí, uloží mu soud další přiměřené pokuty," varoval Novák vnitro.

Případů Špadrny a Hanzla je mnoho. K nejkřiklavějším patří loňský verdikt soudu z Prahy 5, kdy Špadrna na vnitru vysoudil omluvu a 127 000 korun za několikatýdenní pracovní neschopnost. O co šlo? Když se v roce 1999 jako spolujezdec při neoprávněné silniční kontrole zastal neprávem pokutovaného řidiče, tachovský policista Václav Truksa ho napadl obuškem. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 zatím leží na stole městského soudu a čeká na projednání odvolací instancí. "Většina lidí se nebrání, když proti nim policie postupuje nezákonně. Buď nad tím mávnou rukou, nebo netuší, že policista příslušnou pravomoc nemá. Třeba vám nemůže kontrolovat občanku jen proto, že se mu zrovna chce," vysvětluje podnikatel, proč tažení proti policejní aroganci dodnes nevzdal.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky