Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2004


Donášel, v seznamech ale není.

Jan Vaca, Jiří Navara

Na oficiálních seznamech StB chybí rok po zveřejnění stále tisíce jmen

V internetu je již několik dnů možné najít spolupracovníky StB, kteří chybějí na oficiálních seznamech ministerstva vnitra. Ivana Tigridová, manželka legendárního publicisty, nemusí dlouho hledat slova, když si má vzpomenout na Václava Rejholce, již zemřelého známého lékaře. Rejholec na ni a jejího muže roky donášel komunistické tajné policii. Vtip je však v tom, že Rejholcovo jméno v oficiálních seznamech spolupracovníků StB, které ministerstvo vnitra zveřejnilo přesně před rokem, chybí. "Vždycky chodil dobře oblečený, uměl se chovat, prostě nevypadal jako ostatní estébáci, které se na nás postupně snažili komunisti nasadit. Měli jsme v něj absolutní důvěru a on to byl přitom nejvulgárnější fízl, který na nás udal třeba i to, jak do detailů vypadá náš dům," říká Ivana Tigridová. O tom, že byl Rejholec spolupracovníkem StB, se dozvěděla s manželem v roce 1990 po zveřejnění takzvaných Cibulkových seznamů. S lékařem už o tom, co jim provedl, mluvit nestihli, zemřel. "Asi před pěti roky jsme si mohli prohlédnout to, co na nás udal. Bylo to šest asi půl metru silných knih," dodává Tigridová.

Pavel Brunnhofer, zástupce ředitele odboru archivní a spisové služby ministerstva vnitra, připouští, že seznamy nejsou kompletní. "Od března 2003 říkám, že ten seznam není úplný, chybějí tam například lidé, u nichž nejsme schopni dohledat občanství, může to být i chybou zápisu nebo přepisu," řekl Brunnhofer, jehož úřad zveřejnil oficiálně asi 75 000 jmen agentů. Kolik jich v seznamu ještě chybí? "Ministerstvo vnitra nezveřejnilo zhruba 25 tisíc jmen spolupracovníků tajné policie," tvrdí Stanislav Penc z občanského sdružení Dokumentační středisko pro lidská práva. Na svých internetových stránkách se proto rozhodl chybějící jména zveřejnit. Je mezi nimi i zmiňovaný Rejholec. "Není to ale nový seznam. Všechna jména už před několika roky dal na internet Petr Cibulka," uvedl Penc. "My jsme se zveřejněním seznamů rozhodli ukázat, jak je práce ministerstva vnitra nekvalitní. Nechápu, že když to dokážou nevládní organizace, proč do neumí státní instituce," dodal.

Podobný názor zastává i Radek Schovánek ze sdružení Archivy, které se také zabývá pátráním po spolupracovnících StB. "Seznam s přibližně desetitisíci jmény jsem vnitru poslal už před půl rokem, aby mohlo své seznamy doplnit. Oni ale měsíčně doplňují na soupis jen několik jmen," řekl.

"Skutečně jsme dostali od pana Schovánka seznam. Měl asi tři sta stran. Ten jsme okamžitě poslali na prověření centrálnímu registru obyvatel, ale zatím jsme nedostali žádnou reakci," vysvětluje Brunnhofer, proč seznam zatím vnitro nedoplnilo.

(MF DNES)



Zpátky