Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Prokleté soudy

Dan Drápal

MFD přinesla 26. dubna článek o vdově po vojákovi, který se zabil na zpackaném padáku firmy Anex Cirus. Soud o odškodném probíhal devět let a skončil smrtí žalovaného.

Pro většinu lidí zdánlivě bezvýznamný případ. Bohužel, odehrává se v tisíci variantách dnes a denně. Podobně drastické zkušenosti totiž dělají stále znovu tisíce našich spoluobčanů, kteří potřebují pomoc policie nebo kteří přišli do styku s naším soudnictvím.

V Bibli je velmi jednoduše a jasně napsáno, co má stát dělat. V listu Římanům se píše, že vrchnost je od toho, aby odměňovala dobré a trestala zlé. To má být základní funkce státu v jakékoli době a v jakékoli kultuře. Žijeme ve velmi „pokročilé“, sofistikované civilizaci. Jenže tato civilizace je ohrožena tím, že stát dělá všechno možné, jen ne to, co dělat má.

Stát tu není od toho, aby vychovával děti. Od toho jsou rodiče.

Stát tu není od toho, aby zajišťoval lidem práci. Je tu od toho, aby se nepoužívaly falešné míry a váhy a aby se dodržovaly smlouvy.

Stát tu není od toho, aby zajistil, že se lidé budou cítit dobře. Stát je tu od toho, aby zajistil, že jeden občan nebude ubližovat druhému.

Stát tu není od toho, aby lidem rozdával peníze, které od nich vybere. Je tu od toho, aby se lidé nemohli navzájem okrádat.

Stát tu není od toho, aby rozdával lidem almužny, jako to učiní naše vláda se směšným jednorázovým přídavkem pro důchodce a chudší rodiny s dětmi. Stát je tu od toho, aby se lidé mohli sami o sebe starat s co nejmenšími omezeními.

To, že je policie neúčinná vůči gaunerům a že se člověk u soudu spravedlnosti tak často nedomůže, vede, jak vidíme, k tomu, že vdovy proklínají soudy. Jenže prokleté soudy za nic nestojí. Tento stav jen přiživuje už existující cynismus a pocit, že občan je na stát krátký. Ale stát na řadového občana krátký není – je krátký na gaunery. Každý drobný živnostník to dobře ví. Miliony se odpouštějí, ne však dvacetikorunové nedoplatky.

Udělejme s tím něco! Která politická strana si dá do programu méně přerozdělování a více praktické spravedlnosti? O jedné bych věděl, ale té se bohužel nedá věřit. Už nám před lety předvedla, co je to kázat vodu a pít víno.

Kdo zaplní vakuum, které volá po naplnění?

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky