Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Do „rasistické pasti“ se chytil další hostinský

Chytili se, nepustili nás! Tři mladíci vzrušeně oznamují, že mají za sebou další vydařený "zásah" proti hostinským, kteří nechtějí do svých podniků pouštět Romy. Devatenáctiletý Gejza a jeho dva přátelé pomohli zástupcům Poradny pro občanství prověřit ostravské podniky. Důkazy, které shromáždili, poslouží u dalších žalob, jež míří před soud. Tentokrát proti provozovateli Klubu Helax v ostravské Stodolní ulici.

"Chtěli jsme si dát věci do šatny, ale jeden vyhazovač nás rovnou poslal pryč," popisuje Gejza čerstvý zážitek. Celou slovní výměnu s ochrankou klubu nahrál na diktafon. "Ten druhý nám řekl, že uvnitř jsou stejně kamery. Jako bychom tam šli krást!" líčí druhý mladík.

Chvíli před nimi přitom do stejného klubu bez problémů vešel David Zábranský z Poradny pro občanství. Napotřetí se o vstup do klubu pokusily už obě skupiny najednou. "Nějaký důvod jsem asi měl, když jsem je nepustil," opáčil jeden ze svalovců u dveří na otázku, proč romské mladíky předtím vykázal ven. Přivolané policisty se vyhazovači snažili přesvědčit, že si mladíci nechtěli odložit v šatně bundy. Záznam je však usvědčil ze lži. Šéf klubu Slavomír Golomb odmítá, že personálu přikázal neobsluhovat Romy. "Asi byl někdo příliš horlivý," snaží se o smír.

(MFDNES)Zpátky