Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Železný zákon: dané slovo neplatí

Martin Komárek

Jana Bobošíková dělá chybu, když kandiduje s Vladimírem Železným. Stejnou chybu udělalo hnutí Nezávislí, když si jej vybralo jako vůdce kandidátky do Evropského parlamentu. Proč?

Vladimír Železný je nepochybně schopný a inteligentní člověk. Jeho energie je fascinující. Nikdo ho však už dnes nemůže považovat za seriózního podnikatele a politika.

Pan Železný si dvakrát nechal zaplatit za to, že se vzdá vlivu v televizi Nova. Poprvé od Ronalda Laudera, podruhé od PPF. Jak víme, první transakci zpochybnil, využil nedokonalosti zákonů a Laudera přechytračil. Za tento obchodní trik posléze zaplatila republika deset miliard korun.

Našli se ovšem obhájci, kteří dodnes tvrdí, že šlo o nemilosrdné střetnutí dvou silných mužů a Železný prostě zvítězil. Jiní zas naznačují, že arbitráž, která připravila republiku o astronomických deset miliard, nebyla spravedlivá. Obrana pana Železného opomíjí jeden fakt. Bývalý ředitel si chtěl ponechat miliardu korun i televizi. Ale dobrá, napoprvé obráncům naslouchejme.

Jenže nyní se pokouší o stejný trik proti skupině PPF, která televizi ovládla. Klouže jako had houštinou paragrafů proti smyslu slušných obchodních vztahů a základních etických zásad.

Všichni už víme, že darování televizní licence bylo úplně špatné a změny, které rada v jejím držení povolila, přinejmenším nešťastné. Nemůžeme však věřit muži, který uzavře smlouvu, nechá si zaplatit a za pár měsíců porušuje jejího ducha s poukazem na špatné paragrafy.

Jana Bobošíková je výraznou tváří televizní publicistiky. Vzbuzuje protikladné emoce - část lidí si jí váží, druzí jí nemohou zapomenout, jak chtěla ovládnout zpravodajství České televize.

Pokud se však chce přidat k mnoha žurnalistům, kteří přestoupili do politiky, vybrala si špatnou kandidátku. Svou tvář propůjčuje chlapíkovi, pro kterého dané slovo neznamená vůbec nic. Uspět případně v politice jako Železného dvojka znamená do budoucna cejch.

Jana Bobošíková si vybrala špatnou kandidátku. Svou tvář propůjčuje chlapíkovi, pro kterého dané slovo neznamená vůbec nic.

(MF DNES)Zpátky