Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Mladí lidé jsou k Romům tolerantnější než rodiče

Středoškoláci jsou k Romům tolerantnější než jejich rodiče. Přesto mají k této menšině vztah plný rozporů. Dvaačtyřicet mladých lidí ze sta tvrdí, že by si klidně našli partnera romského původu. Ještě před dvěma lety takových bylo o tři procenta méně. Titíž studenti však jedním dechem dodávají, že "žít s Romy v sousedství není příjemné" (70 procent z nich).

Rozporuplné názory studentů se objevily ve zprávě o kampani proti rasismu. V předvečer dnešního mezinárodního dne Romů ji schválila vláda. Šetření se zúčastnilo 3024 studentů od patnácti do devatenácti let.

Drtivá většina z nich (85 procent) je přesvědčena, že "nelze rozlišovat mezi bílými a Romy", na druhou stranu si však každý druhý myslí, že "by se měla zavést kontrola romské porodnosti". A osm z deseti studentů uvádí, že chtějí-li v Česku Romové žít, měli by své zvyky přizpůsobit většině. Mezi dospělými přitom podle průzkumu CVVM zastává tentýž názor devadesát procent lidí.

"Ukázalo se, že studentům chybějí informace o jiných národnostech, a tak se řídí hlavně předsudky," říká Jan Vávra ze Společnosti tolerance, která se na vládní kampani i průzkumu podílela. Vávra se svými spolupracovníky objížděl školy a dětem se snažil kulturní odlišnosti objasnit. "Jakmile jsme s některou třídou chvíli pracovali, názory dětí se proměnily k větší vstřícnosti k jiným národům," podotkl Vávra.

Že jsou lidé k Romům netolerantní hlavně kvůli tomu, že o jejich zvycích, původu a kultuře nevědí skoro nic, si myslí i Jarmila Balážová ze sdružení Romea: "Nedá se to zlomit jinak, než že mladí Romové dostanou šanci se uplatnit a dokázat svým vrstevníkům, že jsou stejně schopní."

(jab, jav)

(MF DNES)Zpátky