Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Co je sebevražda

David Jan Novotný

Vražda na tyranu není zločinem, zní slavná věta z Drdovy novely Vyšší princip. Hodí se na Jásina, bude se hodit na bin Ládina, strefí-li se do něj někdo. Bude se hodit na každého teroristu, který maří nevinné lidské životy ve jménu jakékoliv ideologie či světonázoru, neboť teror je formou tyranie, znali jej nacionální socialisté, Stalin, Rudí Khmerové.

Zvláštností fundamentalistického teroru jsou tak řečení sebevražední atentátníci, což je termín contradictio in adiecto. Sebevražda jako taková je totiž ve všech monoteistických náboženských systémech, kam patří i islám, neodčinitelným hříchem a jedinec, který se jí dopustí, je na věky zatracen. Existují sice tolerované důvody, kdy jedinec smí ukončit svůj život, ale to rozhodně není případ oněch atentátníků. Za atentát, který je nazýván sebevražedným, totiž v nebi čeká atentátníka odměna. Jenomže za sebevraždu nikdo odměnu čekat nemůže! Takže jak to vlastně je?

Existují předchůdci: japonští kamikadze, kteří v maličkých letadlech, napěchovaných výbušninami, nalétávali na vojenské cíle. Opakuji: vojenské. Za císaře a za vlast. Byli to vojáci, šli vědomě na smrt, neboť pro ně byla čest zemřít. Nebo sovětští vojáci, opásáni odjištěnými granáty, vrhající se pod pásy nacistických tanků. Sebevražda? Nikoliv, zoufalý a hrdinný boj proti přesile. Za matičku Rus a za Stalina. Voják proti vojákovi. Ve válce.

Ve Svaté zemi se odpalují atentátníci v autobusech, kavárnách, obchodech. Předtím natočí videonahrávku, jenomže ony projevy nejsou jako dopisy sebevrahů na rozloučenou, žádné "odpusťte, už nemohu dál". Vzkazy jsou plny nenávisti a zároveň hrdosti na to, co hodlají učinit, totiž zabít co nejvíce Židů. Ti mladí muži a mladé ženy a rovněž zmanipulované děti věří, že budou v nebi za pecí, obklopeni dvaasedmdesáti pannami, proto si zhusta oblečou čisté spodní prádlo v několika vrstvách, aby jim v příštím životě nebyla zima. A zdá se, že právě tato materializovaná víra a přesvědčení, že pozemský život je dočasný a ten pravý nastane až mimo tenhle svět, nahrává těm, kteří verbují atentátníky a vymývají jim mozek touto teologickou perverzí. Slánský druhdy prohlásil, že strana potřebuje jeho proces. Mladíci a mladice, kteří se odpálí v davu, jsou přesvědčeni, že islám potřebuje jejich smrt a Alláh se jim za to bohatě odmění. Videonahrávky pak kolují po internetu, atentátníci jsou vydáváni za hrdiny a další mladí si z nich berou příklad. Jestliže hlavním ideologickým motivem vražedných atentátů je exterminace Židů, jak je zjevné z projevů radikálních palestinských představitelů, tedy stejná motivace, jakou měli nacisté, není možné mlčet. Není možné pokrytecky argumentovat chudobou a bídou palestinského lidu. Mimochodem: neexistuje palestinský průmysl a obchod, národní důchod. Přitom zbraně a výbušniny nejsou zadarmo, stačí se podívat do zbrojních katalogů, kolik stojí takový AK 47, náboje, semtex nebo dynamit. Stačí si položit otázku, kdo zbraně dodává, kdo na tom všem vydělává, jaká část z mezinárodní podpory Palestinců je vynaložena na zbrojení radikálů a kolik by se za ušetřené peníze dalo koupit pro chudý lid potravin či investovat do obchodu. Jestli je tedy v Izraeli něco opravdu sebevražedného, pak je to politika palestinských radikálů v čele s Arafatem, který si zřejmě špatně vyložil fakt, že když Alfred Nobel vynalezl dynamit, má on jako nositel jeho ceny právo mlčky tolerovat svým souvěrcům používání výbušnin k vraždění izraelských civilistů.

(MF DNES)Zpátky