Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Žalovat je nyní snazší, říká advokát Strupek

Jan Vaca

Advokát David Strupek slavil před týdnem úspěch. Jeho klientka Renata Kotlárová vyhrála spor s firmou Rossmann, která ji odmítla zaměstnat. Důvodem zřejmě byla její jiná barva kůže. "Podobných případů zatím moc neproběhlo, soudci nemají kauzy s čím srovnávat. Postupně se to mění," říká Strupek, kterého čeká dalších deset žalob kvůli diskriminaci.

Kauz, kdy Romové podají k soudu žalobu kvůli rasové diskriminaci, přibývá. Kvůli čemu to tak je?

Je to díky změně občanského soudního řádu, který přenesl důkazní břemeno v diskriminačních sporech. Nyní je na žalované straně, aby dokázala, že nikoho svým chováním nepoškodila. Předtím to bylo naopak, a většina sporů proto u soudu neměla šanci. O diskriminaci se zároveň začaly více zajímat neziskové organizace, které Romům s přípravou žalob pomáhají.

U civilních soudů dopadly podobné případy v poslední době pro žalující stranu dobře. U trestních oznámení je to spíš naopak. Proč?

Je to dáno rozdílem mezi civilními žalobami a trestním řízením. V prvním stačí k úspěchu u soudu porušení občanského práva. U trestního řízení je to složitější. Například lze zažalovat pouze fyzickou osobu a musí se dokázat, že se diskriminace dopustil někdo úmyslně, což je poměrně složité. Většina podobných případů proto končí u přestupkové komise.

Vaše klientka žádala od společnosti Rossmann čtvrt milionu, ale dostala padesát tisíc korun. Je to dost?

Čekali jsme, že získáme víc. Rom, který nebyl vpuštěn v Karlových Varech na diskotéku, vysoudil padesát tisíc korun a my jsme si říkali, že diskriminace v zaměstnání je závažnější. Na druhou stranu je složité vyčíslit škodu za morální újmu. Tabulky na to rozhodně neexistují. Ale myslím, že se časem určitá srovnání najdou.

(MF DNES)



Zpátky