Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2004


Soudy začaly dávat Romům za pravdu

Jana Blažková, Jan Vaca

Za rasismus v restauracích i při výběru zaměstnanců padají tresty. V šesti případech padl konečný verdikt. Hostinští a zaměstnavatelé, kteří si potrpí na "rasovou čistotu" svých podniků, mají smůlu. Soudy začaly znevýhodňování Romů přísně trestat.

Je jich už šest a úplně všichni u soudů své pře definitivně vyhráli. Provozovatelé restaurací a zaměstnavatelé, kteří je odmítli kvůli barvě jejich pleti obsloužit či je přijmout do práce, jim museli vyplatit odškodné. A ne ledajaké: soudy začaly rasovou diskriminaci trestat v řádech desetitisíců korun. U dalších 24 podaných žalob se na konečný verdikt zatím čeká.

Důkazy opatří poradna

Tak třeba manželé Božena a Jan Lackovi z Kostelce nad Orlicí s třemi dalšími lidmi dostali padesát tisíc korun. Přesně na tolik přišlo majitele místní restaurace Ponorka to, že odmítl skupinu Romů obsloužit. Nechal se chytit do pasti. Do vytipovaných podniků se spolu s Romy čas od času vypravují i lidé z Poradny pro občanství. Jako v tomto případě. Soud měl díky tomu důkazy, které by náhodný host dal dohromady jen stěží. Jednak lidé z poradny svědčí, že se svou bílou pletí byli v téže chvíli bez problémů obslouženi, navíc pořizují zvukový záznam. A hlavně: přimějí policii, aby přijela na místo a vše zaprotokolovala. "Je dobře, že konečně někdo Romům pomáhá důkazy opatřit," říká vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Potrestaní majitelé restaurací trvají i před soudy na svém: Romy prý neobsloužili proto, že měli obsazeno.

Tak se hájí například majitel náchodské restaurace Sport. I on bude asi platit odškodné. Jeho číšníci v únoru 2002 ignorovali Jarmilu Šenkovou, když do hostince zašla se svými přáteli na oběd. Náchodský soud přiznal žalujícím po dvaceti tisících odškodného. "Byla to provokace, přišli s nahrávacím zařízením, kluci to nějak popletli s rezervací stolu," rozčiluje se majitel restaurace Karel Svoboda a tvrdí: "Nic platit nebudu." Případ nyní míří k vrchnímu soudu.

Nejnověji dal soud za pravdu Renatě Kotlárové z Chebu. Ta podala žalobu proti drogistické firmě Rossmann. Ucházela se o místo a byla odmítnuta. Po ní se o práci zajímala Barbora Bukovská z poradny a uspěla. "Ta žena nedostala rovnocennou šanci místo získat," řekla soudkyně pražského městského soudu Dagmar Stamidisová a nařídila společnosti, aby se Kotlárové omluvila a zaplatila jí padesát tisíc korun. Firma se odvolává. Žena původně požadovala čtvrt milionu korun. "Chování firmy paní Kotlárovou urazilo, ale nestalo se to na veřejnosti," vysvětlila Stamidisová.

To, že v Česku Romové stále nemají rovnocenný přístup k práci, včera (07. 04. 2004, pozn. red. CS-magazínu) znovu kritizovala i Evropská komise ve své pravidelné zprávě.

(MF DNES)



Zpátky