Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Cimrman důchodcem na Floridě

Ross Hedvíček

(Vybráno z amerického tisku 1950)

Reportér denníku Wall Street Journal navštívil 30. května 1950 známého amerického vynálezce, podnikatele, vědce a všeobecného génia, Jerryho Zimmermanna, příležitostně též zvaného Jára da Cimrman. Jára da Cimrman je slovanská (pravděpodobně česká) zkomolenina jeho jména. Nucen okolnostmi, Zimmermann používal toto jméno jako své alias v letech před rokem 1914, kdy dočasně působil na území bývalého Rakouska-Uherska.

I když Zimmermann hlavně pobývá ve svém oblíbeném Englewoodu (vzpomeňme Mistrova výroku "You go to heaven, if you want, I'll stay right here") na pobřeží Mexického zálivu, kde se jeho mansion na Manasota Key stává oblíbeným místem střetnutí géniů celé Ameriky, stařičký génius často cestuje na opačnou stranu Floridy do Titusvillu navštívit svého žáka Wernhera von Brauna, který tam pracuje na ostrůvku zvaném Cape Canaveral (odděleného od pevniny úžinou jménem Indian River, i když to vůbec žádná řeka není) na projektu prvního amerického satelitu, který plánují vypustit okolo roku 1958 pod názvem Explorer I. Von Braun se dokonce stal i ředitelem US Army's Ballistic Missile Agency v Huntsville, Alabama, poté, co Zimmermann odešel z této funkce na zasloužený odpočinek.

Část svého volného času věnuje Zimmerman výzkumu zkamenělých zubů prehistorických žraloků, známé to zajímavůstce, lehce nalezitelné na pláži před Zimmermannovým domem, od Manasota Key až nahoru k South Venice. Génius dosud nevydal žádné veřejné prohlášení týkající se této záležitosti, ale můžeme již teď předpokládat, že téměř jistě obrátí existující a zkostnatělý systém výzkumu žraloka vzhůru nohama. Vzhledem k tomu, že tato věda je již delší dobu postavena na hlavu, měla by se tedy tímto géniovým zásahem opět dostat do správné, původní polohy.

Největší radost má Zimmermann z vnoučka Roberta, který již ve věku 9 let začíná vystupovat s kytarou pod pseudonymem Bob Dylan (byť jeho plné jméno je Robert Allen Zimmerman), i když génius nespočinul okem laskavým na Robertově mnohem starším kamarádu a učiteli, Woody Guthriem, kterého děd Zimmermann nazývá "that unwashed hobo bum".

Jak známo, Zimmermann nikdy nedostal Nobelovu cenu - a to z jednoduchého důvodu, protože výbor pro udělování Nobelových cen rozhodl dát našemu géniovi paušálně každoroční neveřejnou platbu ve výši jedné Nobelovy ceny a tím obejít nutnost udělit každý rok znovu a znovu většinu Nobelových cen Jerry Zimmermannovi - vzhledem k množství jeho vynálezů by to bylo prostě nevyhnutelné.

Zimmermann je rovněž zakladatelem vědeckého oboru mimologie, výzkumu chování, reakcí a životního habitátu mimů. Základními, dosud nevyřešenými, vědeckými otázkami jsou tyto: "If a mime falls in the woods, will he make a sound?" a choulostivá otázka: "If I shoot a mime, should I use a silencer?" Obzvláště řešení druhého vědeckého úkolů mělo zajímavé

důsledky pro obyvatelé Sarasoty, kde Zimmermann, trpící zde chronickým nedostatem mimů (mim jednou použitý je opětně pro vědecké účely k ničemu, jak jistě chápete), použil zde svých finančních zdrojů od Alfreda Nobela a založil zde celou cirkusovou školu, která mu dodává potřebný vědecký materiál k jeho výzkumům. Škola je dodnes známá pod jménem Ringling School of Art and Design.

Zimmermannovým odchodem že správní rady této školy tato ztratila na vědecké revolučnosti - například dodnes nedokázali vyřešit jeden z prvních vědeckých úkolů, zadaných Zimmermannem již v roce 1929. Úkol zněl: "If Q were castrated would he become ....O?"

Zdrojem dalších příjmů pro Mr. Zimmermanna jsou stále plynoucí milióny z Ford Motor Company za jeho vynález pulpáčky a šoupátka, systému dodnes používaném v každém vozidle vyrobeném firmou Ford. Jak známo, Jerryho spolupráce s Henry Fordem začala před mnoha lety, když Henry přišel očumovat do Edisonovy laboratoře ve Ft. Myers, kde Zimmermann tehdy bádal na jednom druhořadém biochemickém projektu (dle vlastních slov génia: "I devised methods to deduce sequence of amino acids in the chains of the protein hormone - insulin, then I worked out the sequence of the 51 amino acids in its two-chain molecule, and found the small differences in this sequence in insulins from pig, sheep, horse and whale. Then I moved to the structure of nucleic acids, working on RNA and DNA. Using highly ingenious combination of radioactive labelling, gel electrophoresis, and selective enzymes, I was able to deduce the full sequences of bases in the DNA of the virus Phi X 174, with over 5400 bases, and mitochondrial DNA with 17000 bases, which subsequently led to the full base sequence in Epstein-Barr virus. However - all that work was for shit, anyway", řekl zklamaně génius našemu reportérovi," the human race is still not ready for that. My invention of 'brdečko' for horse carriages found much faster acceptance"), a ve volné chvilce Fordovi, kterého měl jako jediný dovoleno nazývat žertovným "ty Jindřichu", načrtl na kousků toaletního papírů (značky Royale s dvěma bílými kočkami - to kvůli historické přesností) princip automatické převodovky a ABS brzdového systému, použitím své vlastní poučky "Friction is a drag".

Považujeme za nutné se zde rovněž zmínit o probíhajícím rozporu mezi dvěma zaoceánskými cimrmanology. Cimrmanolog Jan Řeháček z Atlanty, Georgia tvrdí, že Zimmermann/Cimrman byl zažraný český vlastenec, který byl na prvním místě Čech, pak byl dlouho Čech a nakonec byl zase Čech. Tomuto tvrzení se jen shovívavě pousmává cimrmanolog Ross Hedvíček z Waterloo, Ontario, který tvrdí, kdyby Cimrmanovi Bohemia tak přilnula k srdci, tak by ji nikdy v roce 1914 u Liptákova neopustil a nevěnoval své síly a zbytek života cizině. Jen vzpomeňme Cimrmanova výroku: „Vlast, to je to, co je v nás, ne to v čem jsme my! To se dá nosit s sebou!" (Tento výrok byl později mylně připisován americkému herci George Voskovcovi, častému hostu v Cimrmanově domě). Ani v pozdějších letech myšlenka návratu do rodného Rakouska-Uherska rozhodně Cimrmanovu mysl nezkřížila - viz výše uvedený výrok "You go to heaven...".

Na otázku reportéra, zda by Zimmermmann chtěl něco vzkázat čtenářům Wall Street Journal, génius odpověděl plně v duchu celoživotního hledače odpovědí (vzpomeňme jiného Zimmermannova výroku: "I am here to question all your answers!") na nezodpovědné a nezodpovězené otázky, badatele a výzkumníka: "Admit nothing, deny everything, demand proof! Absence of evidence is never evidence of absence."

Tolik americký tisk.



Zpátky