Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Projekt Poslední šance: 10 tisíc eur za nacistu

Lubomír Heger

Efraim Zuroff objíždí postkomunistické státy a publikuje v místních novinách inzeráty typu: „Vrazi jsou mezi námi.“ Zuroff je šéfem projektu Poslední šance. Jak název napovídá, na seznamu Wiesenthalova střediska je třeba hledat hlavně starce okolo 80 let.

„Nechápu, co se to děje,“ citoval časopis Newsweek jednoho z nich, Alfonsase Zaldokase (82), bývalého člena nacistických komand smrti v Pobaltí. Poslední dobou prý špatně spí a trpí nechutenstvím. Zaldokas, jenž dosud poklidně žil v litevském Kaunasu, je jedním z těch, které začaly vyšetřovat úřady na základě telefonického upozornění občanů. Celkem úřady v různých zemích světa obdržely asi tři stovky telefonátů.

Litva a Lotyšsko patří mezi země, kde se skrývá nejvíce zločinců. Rekordmanem v tomto ohledu je ovšem Rakousko. Podle aktualizovaného seznamu Wiesenthalova střediska, který nyní čítá 169 jmen, tu dostává penzi na 60 nacistů, bývalých členů tankové divize Wiking (operovala v SSSR) či SS divize Prinz Eugen (vraždila v Jugoslávii). Rakušané sice všechny obviněné vyšetřují, málokdy však dojde k jejich uvěznění. Podle Wiesenthala zde v posledních 20 let neproběhl jediný proces.

Zuroff rovněž ostře kritizuje Rumunsko. V zemi, která poslala na smrt 400 tisíc židů z celkového počtu 750 tisíc, se o holocaustu začalo veřejně mluvit teprve nedávno. Dva z hlavních organizátorů protižidovských opatření Dinulescu a Petrescu byli dokonce osvobozeni.

Wiesenthalovo středisko známkuje jednotlivé země podle toho, jak ochotně s ním spolupracují. Pětku dostaly kromě Rumunska ještě Švédsko a Norsko. Británie, Francie, Nizozemsko a Austrálie dostaly čtyřku. Rakousko to dotáhlo na trojku, Kanada a Německo na dvojku. Jedničku dostaly pouze vzorné USA, které loni vyšetřovaly 285 osob.

Operace Poslední šance je zároveň posledním velkým projektem 95letého Wiesenthala. Muž, jenž přežil 12 koncentračních táborů, může být se životem spokojen. Dostal za mříže asi tisíc nacistických zločinců. Ostatní z nich alespoň přežil věkem.

(MF DNES)



Zpátky