Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Čechy láká Gmünd, Rakušany Velenice.

Marek Kerles

První týdny po rozšíření EU zatím nepotvrdily obavy rakouských obchodníků z levné české konkurence. Za nákupy přes hranice se jezdí oběma směry. Někdy se dokonce zdá Čechům výhodnější nakupovat v Rakousku úplně stejný sortiment, který si zase Rakušané vozí z českých měst.

Ještě týden před rozšířením EU rozdávali někteří rakouští obchodníci v Rakousku letáky, v nichž vyzývali domácí spotřebitele, aby utráceli peníze doma a nepodléhali vábení levné české konkurence. Nákupy v "levném" Česku totiž mohou údajně připravit Rakousko o miliardy na daních, a vládě tak nezbude nic jiného než získat tyto peníze od daňových poplatníků jiným způsobem.

Jenže necelé dva týdny po rozšíření EU a zrušení celnic se hrozivá prognóza některých rakouských ekonomů ani zdaleka nenaplňuje. Naopak. Strach z rakouské konkurence by měli mít v mnoha případech spíše čeští obchodníci.

"Některé kožené boty jsou tady až o třetinu levnější než u nás. Nekupte to," říká před obchodem s obuví v dolnorakouském příhraničním městečku Gmünd zhruba padesátiletý Čech, který s celou rodinou vyrazil v sobotu za nákupy do Rakouska. Rodina, původem z nedalekých Trhových Svinů, si domů veze čtyři páry bot.

Rakouští obchodníci si mnou ruce

V gmündské nákupní zóně se to jen hemží auty s českými poznávacími značkami. A rakouští obchodníci si mnou ruce. "Kolik máme českých zákazníků? Tak minimálně třicet procent," říká vedoucí zdejšího obuvnictví Roland Eichinger. Ještě vyšším podílem nakupujících z Česka se může pochlubit sousední obchod se sportovním zbožím. "Po rozšíření EU tvoří Češi až polovinu našich zákazníků," říká majitel obchodu Heinrich Stöckl. Prodává lyže, kola, sportovní doplňky. A cenami, alespoň v některých položkách, velmi úspěšně konkuruje kolegům v českém vnitrozemí. "Vstupu Česka do EU jsme se vůbec nebáli. Pro nás jsou totiž hranice otevřené prakticky už čtrnáct let a my víme, co čeští zákazníci chtějí," tvrdí Stöckl.

Odliv domácích zákazníků směrem do Česka po odbourání celních bariér nezaznamenali oproti očekávání ani velké prodejny potravin v Gmündu. "Nic se nezměnilo. Obrat máme stále stejný," tvrdí šéf jedné z prodejen Peter Haidvogl. Při pohledu do regálů se není čemu divit. Zatímco některé potraviny, jako například ovoce, jsou až dvakrát dražší než v sousedním Česku, jiné jsou v rámci nejrůznějších prodejních akcí naopak výrazně levnější. A tak v rakouském supermarketu nakupují i čeští zákazníci. "Ceny se na rakouské i české straně liší obchod od obchodu. A tak na hranicích paradoxně potkávám Rakušany, kteří si z Česka v taškách vezou stejné zboží, jaké si naopak Češi přivážejí z Rakouska," směje se obchodník Stöckl.

Sádroví trpaslíci zůstali

Pokud někdo očekával, že rozšíření EU a zrušení celních bariér přinese nějakou zásadní změnu alespoň ve složení obchodů v sousedních Českých Velenicích, zmýlil se. Ani vietnamští obchodníci, kteří i po 1. květnu prakticky kompletně "drží" celé městské centrum, svůj sortiment nijak výrazně nezměnili. Dále, tentokrát už na území členského státu EU, nabízejí sádrové trpaslíky, poštovní schránky a sady domácích "bačkor" s nápisem Guten Tag. Zákazníci v jejich obchodech se ale v sobotu dopoledne dají spočítat na prstech jedné ruky. Naopak plno mají stejně jako před 1. květnem veškeré velenické restaurace, kavárny a cukrárny. "Rakušané tvoří stabilně tak 70 procent našich hostů," říká Ivana Chabiniuková, servírka v jedné z přeplněných cukráren.

Změnilo se tedy v Českých Velenicích vůbec něco poté, co Česko vstoupilo do Evropské unie? Na první pohled není žádná změna vidět. Ulice nadále lemují stánky se zbožím vietnamských trhovců, kolorit města pak doplňují kasina, herny a domy s červenou lucernou. Ke splnění dlouholetého snu některých obyvatel Velenic, kteří by své "westernové" městečko rádi změnili v úhlednou aglomeraci, podobnou sousednímu Gmündu, zatím členství republiky v EU nijak nepomohlo. A pomůže vůbec někdy? "Neumím česky," odpovídá na tuto otázku vietnamská trhovkyně, nad jejímž obchodem svítí modrý nápis Euroregion.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky