Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Noví Rusové si vytříbili styl, ale majáček na autě je stále nezbytný

Alexandra Malachovská

Sako malinové barvy, silný zlatý řetěz zvaný "golda" a navrch Mercedes 600 stačily na počátku 90. let k tomu, aby se jejich majitelé mohli ve společnosti patřičně vytahovat. Za uplynulých deset let si takzvaní noví Rusové notně vytříbili styl. Ale vytahovat se nepřestali, jen výrazně změnili priority.

Obliba malinových sak, která vzešla původně od kriminálníků, pohasla a svršky takzvaných nových Rusů dnes mají decentnější barvy. Vkus mnoha vysokých úředníků prozrazuje, že nadále nemají daleko k preferencím podsvětí. Například prezidentská kancelář a další ústřední úřady vylepší technický stav svého automobilového parku o více než 500 nových limuzín v celkové hodnotě sedm milionů eur. Značnou část objednávky tvoří vozy značky BMW-745, jež jsou prý v současné době nejoblíbenějšími modely kriminálních živlů.

K dalším "liberálním hodnotám", o které moc stojí příslušníci bohaté ruské elity, patří majáčky na autech, státní poznávací značky, jež umožňují parkovat na nedovolených místech, nebo možnost zastavovat dopravu v zájmu vlastního průjezdu. O to stojí bez rozdílu všichni - vysocí úředníci, poslanci a jejich poradci i obyčejní boháči. Soutěží o to, kdo má lepší majáček. Cení se zejména blikající světýlka přišroubovaná nastálo. Naopak majáček, který se sundavá, není prestižní.

Žádný bohatý Rus se neobejde bez drahých hodinek. Měly by být švýcarské a stát stejně jako prestižní model BMW. Ti, kdo nemají na pravé, se však spokojí s padělkem za sto až dvě stě dolarů.

V současných podmínkách dokázat bohaté elitě, kdo je nejlepší, není nijak jednoduché. Stává se, že celá kancelář úředníků má na rukou hodinky značky Philippe Patek, které prý preferuje prezident Vladimir Putin. Ti, co se chtějí obzvlášť blýsknout, je nosí na pravém zápěstí. Prezident totiž tvrdí, že na levém zápěstí ho tlačí natahovací ručička. Udal tak tón, který se mezi vejtahy dost ujal.

Termín "noví Rusové" se v Rusku ujal zhruba od roku 1992. Novináři tehdy tak pojmenovávali zpravidla mladé lidi, kteří v podmínkách divokého ruského kapitalismu velmi rychle zbohatli. Podle listu Kommersant většina z první várky zbohatlíků je dnes buď ve vězení, nebo pod drnem.

(MF DNES)



Zpátky