Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Třebíči hrozí vyškrtnutí ze seznamu UNESCO

Michaela Šimová

Zatímco před necelým rokem slavila Třebíč zápis památek do prestižního seznamu světového dědictví UNESCO, nyní hrozí vyškrtnutí ze seznamu. Komisaři UNESCO v Paříži mají na stole stížnost třebíčské studentky Olgy Sochorové na macešské chování radnice k památkám. Sochorová varuje, že diskutovaná silnice na Jihlavu přes Libušino údolí má v budoucnu vést okrajem zámeckého parku, těsně kolem baziliky svatého Prokopa. Právě bazilika je jednou ze tří třebíčských památek UNESCO.

"Nejprve jsem se obrátila na české UNESCO. Od nich mi nepřišla žádná odpověď. Proto jsem se spojila s pařížskou centrálou. Ti se ozvali okamžitě. Vyžádali si další podklady a předali můj podnět dozorčí komisi," řekla Sochorová. Podle ní veřejnost o budoucím průtahu ví velice málo. "Radnice odmítá s lidmi komunikovat. Mlží. Nebere v potaz více než dva tisíce podpisů pod peticí, kterou lidé dali najevo, že nechtějí zničit Libušino údolí. Když teď postaví silnici v údolí, její jediné logické pokračování je pod okny baziliky," dodala Sochorová s tím, že stížností chce probudit radní a vyvolat novou debatu o odklonu dopravy.

Michal Beneš, tajemník pro památky UNESCO v ministerstvu kultury, o stížnosti ví. "Budu žádat radnici o vysvětlení. Pro město je to krajně nepříjemné. Může to vážně ohrozit pozici Třebíče na seznamu UNESCO. Jsem rozhněván, že dotyčná žena vzbudila mezinárodní pozornost," reagoval Beneš. Zástupci Třebíče neskrývají rozčarování. "Jsem naštvaný. Připadne mi to dětinské. Někdo jde žalovat do Paříže, aniž se seznámí s podklady. V papírech je cesta kolem parku vedena jako trasová rezerva. Není to žádná závazná varianta," zlobí se starosta Miloš Mašek. "Změníme územní plán, aby silnice nevedla kolem zámeckého parku do Nehradova a Podklášteří. Existují tři další alternativy," řekl místostarosta Radek Číhal.

(MF DNES)Zpátky