Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Prof. Dolman: Rusové nakonec podepíší

Martin Uhlíř

I kdyby kjótský protokol zkrachoval, naše práce bude mít smysl, řekl LN prof. Han Dolman, vedoucí katedry geologických a ekologických věd na Svobodné univerzitě v Amsterdamu.

LN: Kjótský protokol umožňuje, aby si státy započetly do svého "uhlíkového účetnictví" činnost lesů, které odčerpávají CO2 z ovzduší. Vy jste předsedou projektu CarboEurope. Jak budeme kontrolovat, jestli státy nepodvádějí?

Měli bychom to být schopni změřit v ovzduší té které země. Například Česká republika oznámí, že vypouští určité množství emisí, zároveň ale má tolik lesů, že se díky nim její emise snižují o 50 procent. My vyvíjíme nástroje, jak to ověřit. Můžeme říci: podívejte se, z našich měření vyplývá, že vaše lesy tolik uhlíku nedokážou pojmout. Asi jste jejich roli přecenili.

LN: Státům, které mají samá pole a žádný les, se to moc líbit nebude. Podpoří tento systém?

Tedy, já nejsem vyjednavač. Ale myslím, že budou muset. Někdy ale bývám přílišný idealista.

LN: Podepíše podle vás Rusko kjótský protokol?

Doufám, že ano. Měřil jsem na Sibiři. Lesy tam pohlcují CO2. Je jich hodně, odčerpávají ho tedy obrovské množství. Navíc oproti roku 1990 má Rusko nižší emise. Takže můj odhad je, že Rusové podepíší, protože jim to přinese obrovské sumy v dolarech. A oni je chtějí.

LN: Co když ale odmítnou a kjótský protokol zkrachuje? Budou pak výsledky projektu CarboEurope k něčemu?

Skutečně bych řekl, že podepíší, udělají to výměnou za to, že Evropská unie podpoří jejich vstup do Světové obchodní organizace. Ale i kdyby nepodepsali, svět bude muset vyjednat nějaký nový "kjótský protokol". A ten stanoví drastičtější omezení emisí, než je kjótských šest procent. Náš projekt i pak bude mít za úkol odhadnout, jaký potenciál mají rezervoáry uhlíku, vytvořit kontrolní mechanismy a vyvinout metody, kterými bychom měřili růst koncentrací CO2.

Myslím, že není jiné cesty než omezit emise. Dokážu si představit jejich redukci o 80 procent oproti roku 1990. Pak bychom stabilizovali koncentrace CO2 na 500 - 600 ppm. Ale něco takového vyžaduje víc než jen vysadit nový les!

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky