Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Právník Kinského: Soudci jsou podjatí

Jan Vaca

Někteří soudci, kteří rozhodují o žalobách šlechtice Františka Kinského, jenž požaduje vrácení rozsáhlého majetku zabaveného jeho rodině po druhé světové válce, nejsou nestranní. Tvrdí to Kinského advokát Jaroslav Čapek. Soudci podle něj sami vlastní pozemky či domy, které původně patřily sudetským Němcům, a to ovlivňuje jejich rozhodování.

"Jsou podjatí a měli by být z posuzování žalob vyloučeni," tvrdí Čapek. "Mohou se totiž obávat, že když rozhodnou ve prospěch mého klienta, mohli by v budoucnu přijít i o svůj současný majetek, pokud by se o něj přihlásil jeho původní majitel," dodal. Ví zatím o čtyřech soudcích ze severu Čech, kteří žaloby jeho klienta vyřizují a zároveň vlastní majetek po odsunutých sudetských Němcích. "Požádám, aby jim byly případy odebrány," uvedl.

O případné podjatosti soudců by rozhodoval Krajský soud v Ústí nad Labem. Jeho předseda Milan Kohoutek označil Čapkovo tvrzení za nesmyslnou konstrukci. "To, o čem mluví pan Čapek, není důvodem k odebrání případu. Něco jiného by bylo, kdyby ti soudci vlastnili majetek, který původně patřil šlechtici Kinskému," dodal Kohoutek.

František Kinský podal v České republice u různých soudů celkem 157 žalob na vydání majetku. Pravomocně jich je skončeno zatím osm - tři spory Kinský prohrál, pět vyhrál.

(MF DNES)Zpátky