Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Češi věří Klausovi. Bushovi spíš ne

Josef Kopecký

Zatímco svému prezidentovi Václavu Klausovi Češi věří, na významné světové státníky se dívají velmi zdrženlivě. Nejhůře dopadl americký prezident George Bush, kterému nedůvěřují téměř dvě třetiny Čechů. To vyplývá z vůbec prvního průzkumu tohoto typu, který udělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

"Bushovo hodnocení opravdu velmi vyčnívá. Je zřejmé, že to souvisí s vojenským akcemi Američanů. Ke způsobu Bushova tažení proti terorismu mají Češi výhrady," míní autor průzkumu Daniel Kunštát z CVVM.

V důvěře prezident Klaus porazil třeba britského premiéra Tonyho Blaira či francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka. Ti zároveň spolu se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou a polským prezidentem Alexanderem Kwaśniewským patří mezi politiky, jimž Češi spíše důvěřují.

"Zajímavé je, že Blair je na rozdíl od Bushe hodnocen kladně, přitom Britové jsou v Iráku největšími spojenci Američanů. Blaira si s tím Češi ale tolik nespojují," říká Kunštát.

Kromě Bushe Češi příliš nevěří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi či německému kancléři Gerhardu Schröderovi. Putinovi totiž nedůvěřuje téměř polovina Čechů, Schröderovi zhruba třetina. V jeho případě však existuje poměrně vysoký podíl lidí, kteří nevědí, co si o něm mají myslet. Tak odpovědělo 30 procent dotázaných, třináct procent Schrödera vůbec nezná.

Ještě hůře dopadl nový slovenský prezident Ivan Gašparovič. Pětina otázaných nevěděla, kdo to je. Jméno maďarského premiéra Petera Medgyessiho nic neřeklo každému druhému.

Jak jsou pro Čechy důvěryhodní v procentech

Důvěřují Nedůvěřují

Václav Klaus 71 23

Tony Blair 45 38

Jacques Chirac 41 24

Mikuláš Dzurinda 39 25

Alexander Kwaśniewski 34 19

George Bush 28 60

Vladimir Putin 26 47

Poznámka: Ostatní respondenti politiky neznají nebo nevěděli, jak odpovědět. Zdroj: CVVM

(MF DNES)Zpátky