Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Policie: Prozkoumáme všechny restituce, nejen šlechtice

Luděk Navara

Od letošního dubna rozjela česká policie gigantickou akci - pracovní skupina (počet jejích členů policie tají) prověřuje všechny velké restituce a velké majetkové požadavky v Česku. Policie ale popírá, že by se zaměřila výhradně na šlechtice: "Pracovní skupina se zabývá určitou věcí, nikoli určitou skupinou obyvatel," řekl pracovník tiskového oddělení policie Jiří Vokuš.

MF DNES má ovšem v ruce kopie policejních žádostí z jižní Moravy, z nichž vyplývá, že policie skutečně žádala informace o šlechticích, bez ohledu na to, že šlechtické tituly byly zrušeny na začátku první republiky.

Vracel se prý i majetek, který měl zůstat státu

"Termín šlechtické rody považujte za pracovní termín pro lepší orientaci v dohledávání oprávněných osob," stálo například v žádosti. Policie dnes říká, že to byl omyl. "Vyjádření, které použil policista na jižní Moravě, vyvolává mylný dojem, že se zaměřujeme na skupinu obyvatel, což tak není," řekl Vokuš. Podle Vokuše je práce skupiny, kterou nechal založit náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jaroslav Macháně, zatím na samém počátku. Policie zkoumá, zda při restitucích nemohl být spáchán trestný čin. "Jestli je někdo znervózněn tím, že v první polovině 90. let za vlády ODS se tu rozdávala občanství, aby mohl být vracen majetek jak na běžícím pásu, že se tu vydávaly majetky možná, říkám možná, které se vůbec vydávat nemusely, tak nevím, proč by tím někdo měl být znepokojen," řekl v televizi Prima ministr vnitra Stanislav Gross. Policie se už některými podezřeními dříve zabývala.

Ministr kultury Pavel Dostál obvinil matrikářku Janu Talmanovou, že Františku Oldřichu Kinskému neoprávněně potvrdila občanství, což se ale neprokázalo.

Policie také zkoumá okolnosti, za nichž žádají o vrácení rozsáhlého majetku potomci starého šlechtického rodu Salmů na Blanensku. Na pracovníky tamního pozemkového úřadu totiž někdo podal trestní oznámení ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Ze všech archivů jsme si vyžádali všechny dostupné materiály. U jednoho historického dokumentu se dělal odborný posudek z hlediska písmoznalectví," řekl vedoucí pozemkového úřadu v Blansku Stanislav Skřipský, který je přesvědčen, že jeho podřízení nechybovali. Vydávání salmovského majetku se stejně zastavilo - případ totiž leží u Ústavního soudu. "Já osobně nemám obavy, myslím, že je to zaměřené na takové restituce, kde by mohly být chyby," řekl jeden ze šlechtických restituentů Adam Bubna z Litic.

(MF DNES)



Zpátky