Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Slyšení o Mašínech: zaslouží si ocenění

Členové odbojové skupiny bratří Mašínů si zaslouží státní vyznamenání za to, že se v 50. letech vzepřeli komunistickému režimu. Shodla se na tom většina účastníků veřejného slyšení, které v sídle Senátu uspořádal jeho výbor pro lidská práva. Horní komora by podle nich měla toto stanovisko vzít na vědomí, jak navrhl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Ozbrojený odpor Ctirada a Josefa Mašínových, Milana Paumera a dalších členů jejich skupiny byl podle většiny přítomných oprávněný, legitimní a hodný úcty. Historie prokázala, že komunistický režim byl zavrženíhodný, omezoval lidská práva a likvidoval své odpůrce, poznamenal historik Jiří Pernes.

K faktu, že skupina při probíjení se na Západ zabila šest lidí z ozbrojených složek státu, mnozí odpovídali větou z filmu Vyšší princip, že vražda na tyranu není zločinem. Odsuzování jednání bratří Mašínů tkví podle advokáta Milana Hulíka v nepochopení toho, co se počátkem 50. let v Československu dělo. "I jedinec může mít pravdu třeba proti celému národu, který se snažil nějakým loajálním způsobem přežít a nevystavit se drakonické odvetě," dodal Hulík.

Proti ocenění Mašínů se z přítomných vyslovili jen senátor ČSSD Jan Rakušan a hudebník Vladimír Merta, podle něhož některé jejich činy nejsou příklady hodné následování a Mašínové nad nimi neprojevili lítost. Na mysli měl zejména zabití chloroformem omámeného příslušníka SNB v Čelákovicích. Na tento případ upozornil i Rakušan.

Ani zástupce Klubu českého pohraničí nebyl pro vyznamenání Mašínů, neboť by to podle něj národ nepřijal. Vyznamenání by si podle něj zasloužili skuteční hrdinové - generálové Karel Klapálek a Ludvík Svoboda. Tímto jménem vyvolal nesouhlasné výkřiky.

Proti ocenění Mašínů se již dříve vyslovil státní zástupce Jiří Bednář, podle senátora Daniela Kroupy (za ODA) mu ale jeho nadřízení účast na slyšení nepovolili. Mezi zastánce ocenění Mašínů patřili vedle bývalých politických vězňů senátoři Josef Pavlata, Martin Mejstřík, publicista Vladimír Bystrov či herec Ondřej Vetchý. Poslanec ODS Petr Bratský uvedl, že si návrh vyznamenat Mašíny vzal za svůj a bude jej podporovat.

Na podnět Naděždy Kavalírové, předsedkyně Konfederace politických vězňů, přítomní uctili památku příslušníků třetího odboje minutou ticha. Byla mezi nimi i Zdena Mašínová, sestra bratrů Mašínových. Uvedla, že jejich činy se mnohým lidem mohly zdát kruté, avšak žili v kruté době. "Bohužel, se zlem se nedá jinak bojovat," řekla.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky