Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Kritizoval politiky, teď mu hrozí pokuta

Martin Zeman

Pokuta až deset milionů korun hrozí českoitalskému podnikateli a předsedovi Hnutí na obranu majitelů realit Girolamu Giormanimu. Co provedl? Letos v lednu zveřejnil v internetu seznam šesti desítek politiků, bankéřů, soudců a dalších významných osobností veřejného života, které mají více než nadprůměrné příjmy a bydlí přitom v bytech s nízkým, státem regulovaným nájmem.

Někteří politici se tím cítí poškozeni a okamžitě poslali na známého bojovníka proti regulaci nájmů kontrolu z Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten může seznam na stránce www.homr.cz zakázat a zřizovatele citelně potrestat.

Zatím poslední návštěva inspektorů Miloše Šnytra a Aleny Kučerové v pražském sídle Giormaniho firmy proběhla toto v úterý (16. června 2004 – pozn. red. CS-magazínu). Kontroloři mj. podnikatele poučili, že sestavit databázi osobních údajů a zveřejnit ji může podle zákona "pouze se souhlasem subjektu údajů".

"Z našeho pohledu se jedná o sdružování údajů," vysvětlil Giormanimu Šnytr a vyzvídal, proč podnikatel databázi sestavil. Ten mu vysvětlil, že osoby ze seznamu podle něj "nemravně zneužívají regulovaných nájmů", a chtěl, aby se o tom veřejnost dozvěděla. "Jsou to pijavice," prohlásil Giormani, "regulované nájemné je pro sociálně slabé. A to přece není případ těchto lidí, Ty byty by přitom mohly sloužit třeba mladým rodinám."

"Kritéria slušnosti nechme stranou. kvůli tomu tady nejsme," oponoval Giormanimu Šnytr a odmítl mu sdělit, kteří politici na něj udání poslali. Inspektor sice připustil, že to není nic tajného, jména stěžovatelů, jejichž dopisy má k dispozici, však "bohužel zapomněl".

"Kontrolu neprovádíme na žádost politiků, ale na základě stížností od lidí, kteří se cítí být dotčeni," prohlásil Šnytr, "nemůžeme za to, že jsou to náhodou politici."

Giormani mu však nevěří: "Já to považuji za politickou objednávku. S tím půjdu až do Štrasburku." Rozhořčený podnikatel poukázal na to, že úřad provádí šetření jen u něj, ačkoli s podobným seznamem před časem přišly např. Lidové noviny či Blesk. To je ale podle Šnytra "něco úplně jiného" a navíc "je to také otázka kapacitních možností".

Jak LN zjistily, jedním ze stěžovatelů je lidovecký poslanec a člen výboru pro sociální politiku Vladimír Říha. "Cítím se tím dotčen," vysvětlil, proč na úřad napsal, "že jsem zvolen, přece neznamená, že se mám vystěhovat na ulici!" Říhovi ale především vadí, že se v internetu objevil výpis z katastru nemovitostí, který dokládá, že na Havlíčkobrodsku vlastní spolu s manželkou a bratrem dům. Informace o soukromí politiků podle svých slov považuje za ještě přijatelné, Giormaniho seznam však považuje za zásah do soukromí svých příbuzných.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky