Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Al Kajda se na útoky chystala devět let

Psal se rok 1992 a v hlavě mladého muže přezdívaného "Afghánský Arab" se začal rodit plán, který měl o devět let později vyústit v hrůzný útok na Spojené státy. Tím mužem nebyl nikdo jiný než Usáma bin Ládin. Snil o tom, že vytvoří mnohatisícovou islámskou armádu, která měla být postavena na teroristických organizacích z Libye, Libanonu, Alžírska, Saúdské Arábie, Iráku, Egypta či třeba i ze Somálska a Eritreje. V Afghánistánu nakonec v táborech mezi lety 1996 a 2001 trénuje více než 20 000 bojovníků.

Počátky formování sítě Al Kajda a její přípravy na úder proti USA popsala zpráva nezávislé komise, která nyní zkoumá okolnosti útoků z 11. září 2001. S plánem útoku měl podle dokumentu přijít pozdější hlavní organizátor útoků Chalíd Šajch Muhammad, který je od loňska v americkém zajetí. Muhammad se na jaře roku 1999 setkává s bin Ládinem a vybírají cíle úderu. Padají jména Bílého domu, Pentagonu, Kapitolu i Světového obchodního centra. Muhammad, který navrhuje útok deseti unesenými letadly, chce rovněž udeřit na nejmenované jaderné elektrárny a mrakodrapy ve státech Kalifornie a Washington.

Do kokpitu za 15 minut

Bin Ládin ale tyto návrhy smete ze stolu stejně tak jako myšlenky na teroristické útoky na letadla západních aerolinek v jihovýchodní Asii. Nakonec ukáže prstem na newyorská Dvojčata a Pentagon (bin Ládin chtěl původně zničit i Bílý dům, dodnes není jasné, zda čtvrté letadlo, které se po zásahu cestujících zřítilo blízko Pittsburghu, neletělo právě k sídlu amerického prezidenta).

Ještě v jednom bodě musí bin Ládin ustoupit. Původně chce zaútočit již v polovině května, ale piloti nejsou v tuto chvíli ještě připraveni. Piloty-atentátníky má být čtveřice radikálů z Hamburku. Mezi nimi je i Muhammad Atta, který se měl v Praze sejít s iráckým agentem Ahmadem Sámirem Aníhem (komise ale vyvrátila, že by k tomu setkání kdy došlo). Celkové náklady na přípravu úderu se vyšplhají na půl milionu dolarů.

Atta a jeho kumpáni začínají v USA s leteckými výcviky na přelomu května a června 2000. Rok nato v dubnu se k nim přidává dalších 15 mužů. K únosu dojde ráno 11. září 2001. Dramatické okamžiky na palubách unesených letadel začnou asi 15 minut po startu. Právě v tu chvíli se tak jako obvykle otevřou dveře do pilotní kabiny.

(ef)

(Lidové noviny, www. lidovky.cz)Zpátky