Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Komise: Obrana byla chaotická

Vyšetřování okolností 11. září odhalilo, že představitelé USA útoky podcenili či na ně nereagovali. Až po 30 minutách zjistili někteří vysocí představitelé amerického letectva, že do severní věže WTC narazilo civilní letadlo. Když dal ráno 11. září roku 2001 Bílý dům pokyn k sestřelení posledního z unesených letadel, stroj číslo 93 společnosti United Flight se již dávno zřítil. Informace o únosu letadla se totiž do Bílého domu dostaly pozdě.

I na tomto příkladu komise, která zkoumá okolnosti útoků na New York a Washington, ukazuje, jak těžkopádně reagovali nejvyšší vládní i armádní velitelé na úder Al Kajdy. Komise z liknavosti obvinila především Federální úřad pro letectví (FAA) a Velení protivzdušné obrany (NORAD). "NORAD a FAA byly na útok z 11. září 2001 zcela nepřipraveny. Komise organizacím vyčítá, že jejich zpravodajské informace byly neúplné a často zmatené, jejich předávání pomalé. Komise jejich práci označila za chaotickou. Zveřejněný přepis radiové komunikace například dokazuje, že se někteří vysocí představitelé amerického letectví o prvním nárazu do severní věže Světového obchodního centra dozvěděli až o půl hodiny později. Navíc se domnívali, že šlo o zcela jiný spoj.

Zmatené informace doprovázely i zkázu letu 77 společnosti American Airlines (tento stroj narazil do budovy ministerstva obrany, Pentagonu, ve Washingtonu). Kontroloři FAA v Indianapolis údajně toto letadlo ztratili na téměř 40 minut z radarů. Usoudili, že se stroj "zřejmě zřítil". Navíc v tomto okamžiku ani neměli ponětí o tom, že před deseti minutami do budovy WTC v New Yorku narazilo první z unesených letadel. O této tragédii se dozvídají až o dalších 20 minut později.

Bush a jeho pozdní příkaz

Nikdo z FAA přitom nepožádal při hledání letu 77 o pomoc armádu. Když FAA stroj opět lokalizovala, stíhačky již neměly šanci zasáhnout, letoun se totiž nacházel necelých 10 kilometrů od Bílého domu. Zástupci FFA a NORAD zprávu komise nekomentovali, před její členy totiž dnes (18. června 2004 – pozn. red. CS-magazínu) sami předstoupí.

Ve zprávě se rovněž mluví o příkazu amerického prezidenta George W. Bushe, který dal souhlas se sestřelením čtvrtého uneseného letounu. I tento rozkaz ale přišel pozdě. Let číslo 93 společnosti United Flight se totiž již předtím zřítil poblíž Pittsburghu.

(reuters, ef)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky