Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2004


Advokát Kinského: Případ se úplně otočil

Martin Zeman

Chrudimský soud chtěl vidět originál konfiskační listiny paláce Kinských a pražský magistrát musel přiznat, že ho nemá. Účelově vyrobená je podle advokáta Jaroslava Čapka kopie konfiskačního výměru paláce Kinských.

U okresního soudu v Chrudimi (17. června 2004 – pozn. red. CS-magazínu) včera proběhlo jedno z mnoha stání v rozsáhlé kauze majetkových sporů knížete Františka Oldřicha Kinského. Žalobu o určení vlastnictví několika hospodářských pozemků sice soud nerozhodl, přesto však bylo včerejší líčení důležité: soudkyně Vlasta Jirásková totiž odhalila, že jeden z klíčových důkazů, na jehož základě rozhodovala před pár týdny její pražská kolegyně Martina Škodová případ rokokového paláce na Staroměstském náměstí, vůbec neexistuje.

Jirásková se totiž na rozdíl od jiných svých kolegů nespokojila s písemným tvrzením pražského magistrátu, že má v archivu konfiskační výměr z února 1947, a chtěla vidět originál. A tak jí musel šéf magistrátního odboru správy majetku Radek Svoboda poslat dopis, v němž přiznává: "K Vaší žádosti o zaslání originálu, eventuálně úředně ověřené kopie výměru Rady Magistrátu hl. m. Prahy ze dne 2. února 1947 sdělujeme, že v našem archivu byla k dispozici pouze kopie bez úředního razítka, kterou nelze ověřit."

Advokát: Kopie mi byla divná dávno

Až dosud měly soudy kopii za nezpochybnitelný důkaz, neboť u ní bylo dobrozdání, že souhlasí s originálem uloženým v archivu magistrátu. Soudkyně Škodová proto v dubnu zamítla Kinského nárok na palác a s odkazem na kopii prohlásila, že "konfiskace byla v pořádku".

Kinského právník Jaroslav Čapek už dlouho poukazuje na podivnosti dokladu. Až dosud ale všechny soudy odmítaly vyhovět jeho žádosti, aby si vyžádaly originál. "Než jsem podal žaloby, procházel jsem mnoho měsíců všechny možné archivy a sháněl všechny dostupné podklady a na žádný takovýto dokument jsem nenarazil. A pak se najednou z ničeho nic objeví kopie jakéhosi strojopisu bez razítka a podpisu. Proto jsem měl podezření, které se teď potvrdilo," řekl LN Čapek. "Za stavu, kdy jsou jako důkazy prezentovány kopie kopií, jsem toho názoru, že je to účelově vyrobený dokument," prohlásil.

Čapek je přesvědčen, že doklad mu významným způsobem pomůže při odvolacím řízení ve sporu o palác Kinských.. "Je to závažný důkaz, který podstatně mění náhled na případ pražské konfiskace, neboť potvrzuje mou verzi," prohlásil. Kinského advokát totiž od samého počátku tvrdí nejen to, že na jeho klienta se po válce tzv. Benešovy dekrety vůbec nevztahovaly, ale že v řadě případů ani nebyly uplatněny.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky