Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Gangy Mostecka

Hana Čápová

V mosteckém gangsterském seriálu nastal zvrat. Soudkyně Kamila Krejcarová poslala na šest let za mříže muže, který loni v květnu napadl a těžce zranil před litvínovským klubem Pijonýr Martina Látera. Klíčové je, že soudkyně rozšířila obžalobu z běžného ublížení na zdraví – banálního trestného činu na úrovni hospodské rvačky – na objednaný útok: Martin Láter byl důležitým svědkem v jiné kauze a mafie brutálním přepadením chtěla zastrašit jeho i další, kteří by se jí odvážili protivit.

Mostecko už několik let terorizuje za přihlížení policie rozvětvený gang vedený ostrým hochem Martinem Macháčkem. Scénář je prostý. Komando mlátiček vtrhne do podniku, něco rozbije, zmlátí náhodného hosta a pak majiteli navrhne: Tahle výtržnost už se nebude opakovat, když si nás najmeš jako ochranku. Majitel zmíněného klubu Pijonýr, zpěvák Martin Maxa, se takové praxi odmítl podrobit. Proto jeho klub zažíval řádění úderek často. Před dvěma lety Maxu jeden takový útok málem stál život. Když přispěchal na pomoc jednomu z hostů, kterého před klubem mlátil útočník pistolí po hlavě, kulka mu sklouzla po hlavě. Policii se přihlásilo deset svědků, mezi nimi i Martin Láter. Jejich jména měl zakrátko od policie k dispozici vyděračský gang. „Nepodařilo se prokázat, kdo za únik informací může,“ řekl tehdy okresní šéf policie Václav Jakubík – někdejší náměstek policejního prezidenta, který na okres „spadl“ po prozrazení jeho podnikatelských aktivit s příslušníky StB. Láterovi pak anonym několikrát pohrozil: Nepleť se do toho. Loni na jaře ho pak zmíněný útočník – Martin Stadler – napadl gumovou palicí před Pijonýrem.

Okresní státní zástupkyně Naďa Voláková věc předala soudu jako běžné ublížení na zdraví. „Ve spise mi chyběl motiv útoku,“ říká soudkyně Krejcarová. Kladla si proto otázku: Proč Stadler vlastně útočil, když oběť neznal a ani v klubu mezi nimi k žádnému konfliktu nedošlo? Odpověď našla na videozáznamu z Maxova klubu a ve slovech utajených svědků: kamera zachytila Macháčka, jak ukazuje útočníkovi jeho budoucí oběť; Stadler se v klubu vůbec nebavil, jen čekal, až bude moci provést úkol. Macháček samotný útok se zájmem sledoval. „Byla to demonstrace síly. Chtěli veřejně předvést: takhle se povede každému, kdo se nám bude protivit,“ říká soudkyně Krejcarová. „Jako soudce už víc udělat nemohu. Ukázala jsem, že už se takové věci nebudou posuzovat jako banální ublížení na zdraví nebo výtržnictví, za které hrozí nejvýš podmínka. Ale jako občan si myslím, že problém – ovzduší obav z řádění vyděračského gangu – na Mostecku pořád zůstává. Je třeba s ním něco dělat.“

Státní zástupkyně ale podnět k šetření toho, kdo útok objednal a jakou roli v celém případu hráli policisté, nedala. „O motivu jsem neuvažovala. Když ho bil, tak nic neříkal,“ argumentuje Naďa Voláková. Její manžel Daniel Volák – jeho kancelář dnes pracuje pro litvínovskou radnici – před časem zastupoval v několika správních sporech muže, který později vystřelil na Maxu. V této kauze byl u prvního výslechu, nakonec ale střelce neobhajoval. „Žádnou souvislost v tom nevidím,“ říká státní zástupkyně Naďa Voláková.

(Respekt)



Zpátky