Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Psala Shakespearovy hry žena?

Tereza Palečková

Spor o původ slavných dramat neutichá ani po staletích. Mezi možné autory patří šlechtic a básnířka

Komedie plná omylů. Tak by se zatím dala charakterizovat snaha nalézt "pravého" Shakespeara. Osoba Williama Shakespeara nepřestává ani po několika staletích provokovat fantazii odborníků i laiků. Byl autorem shakespearovských her skutečně rodák z městečka Stratford-upon-Avon, nebo se pod tímto jménem skrýval někdo jiný?

Literární historici už z autorství stihli podezírat například filozofa Francise Bacona, dramatika Christophera Marlowa, a dokonce i královnu Alžbětu I. Ve dvacátém století začala sílit myšlenka, že slavná dramata sepsal šlechtic Edward de Vere. Sympatizanti této teorie založili De Verovu společnost, která o víkendu připomene Londýňanům čtyřsté výročí šlechticova úmrtí. Slavnost je pojata jako "vzpomínka na autora shakespearovských děl". To pobuřuje zastánce domněnky, že Shakespeare své básně i hry napsal sám. Strhla se tak nová vlna debat.

Příznivci de Vera se snaží dokázat, že jejich favorit mohl vzhledem k svému vzdělání napsat hry mnohem snáze než sám Shakespeare. Poukazují na to, že William navštěvoval pouze základní školu. Edward de Vere, častý host na dvoře královny Alžběty, měl na rozdíl od Shakespeara možnost poznat svět. Určitý čas strávil i v Itálii, tedy v prostředí, do něhož jsou situovány četné shakespearovské hry.

Ti, kteří věří v autorství Williama Shakespeara, označili tvrzení o de Verovi za mnoho povyku pro nic. Zatím se ovšem nevyjádřili k vůbec nejnovější teorii, která podle týdeníku Newsweek hlásá, že "pravý" Shakespeare byla žena - talentovaná básnířka Mary Sidneyová. Tuto Shakespearovu vrstevnici, která ve svém domě hostila nejlepší básníky své doby, považovala alžbětinská Anglie za jednu z nejchytřejších žen v zemi. Dostalo se jí dobrého vzdělání, ovládala cizí jazyky a měla k dispozici rozsáhlou knihovnu.

Autorství Sidneyové by vyřešilo několik záhad kolem Shakespearova díla. Kupříkladu otázku, proč William psal milostné sonety mladšímu muži - Sidneyová udržovala poměr s mladým milencem. Vysvětlilo by to i Shakespearovu přezdívku "labuť avonská". Sidneyová totiž vlastnila dva statky na řece Avonu a labuť byla její erbovní zvíře.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky