Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Kremelské pohádky je konec. Ingušsko zažilo krvavou lázeň

Josef Pazderka

Začala válka“ (Kommersant), „Severní Kavkaz je na prahu nové války“ (Vremja Novostěj) – takto dramatickými titulky komentovala minulý týden ruská média útok islamistických radikálů na cíle v ingušské metropoli Nazrani a okolí. Země, považovaná za klidnou a relativně bezpečnou ruskou enklávu poblíž čečenského válečného konfliktu, zažila jeden z nejkrvavějších okamžiků ve své historii. Padla pohádka o tom, jak má Moskva neklidný Severní Kavkaz pod kontrolou. Regulérní války se v dohledné době asi není třeba bát, špatných zpráv ovšem ano.

Hlavní město Nazraň a přilehlé vesnice v okolí přepadla v pondělí (21.07.2004, pozn. red. CS-magazínu) kolem jedenácté večer skupina asi tří set radikálů ozbrojených samopaly a granátomety. Terčem jejich pečlivě připraveného útoku byly policejní stanice, silniční kontrolní posty a budova ministerstva vnitra v Nazrani, u které vypukly opravdové boje. Útočníci se stali na pár hodin vládci silnice mezi metropolí a čečenskou hranicí, hlavní dopravní tepny v zemi. Zastavovali auta a na místě zabíjeli řidiče, u kterých našli průkazky příslušníků ingušského ministerstva vnitra či jiných bezpečnostních složek.

A bude hůř

Svou koordinovaností šokující útok, který skončil ranní ingušskou ofenzivou – posílenou o ruské jednotky, narychlo povolané ze Severní Osetie –, zanechal spoušť. Útok si vyžádal 92 mrtvých. Většinou šlo o příslušníky ingušského ministerstva vnitra včetně jeho špiček – ministra, náměstka a několika prokurátorů. V nemocnicích zůstalo ležet 125 osob, mezi nimi i civilisté, zasažení náhodnou palbou.

Ruská a zahraniční média docházejí k závěru, že bude ještě hůř. Nenadálým útokem padla iluze o tom, že se Kremlu daří brutální silou a zákulisními hrami držet stabilitu v regionu. Až polovina útočníků byla ingušské národnosti. To potvrzuje, že odnož islámského radikalismu zvaná vahábismus – importovaná původně ze Saúdské Arábie –, bují všude, kde panuje chaos, tedy i v Ingušsku.

V Čečensku, kde byl pravděpodobně útok připravován, zuří od nedávné smrti prezidenta Achmata Kadyrova tichý, ale brutální boj o nástupnictví. Kreml sice nedávno označil za svého favorita čečenského ministra vnitra Alu Alachanova, ale do srpnových prezidentských voleb je ještě daleko. Válkou zničenou republikou zmítají interní boje, které vytvářejí živnou půdu pro radikální tendence, jako je právě vahábismus. A vedle v Ingušsku se už několik měsíců rozpadá autorita Moskvou dosazeného prezidenta Murata Zjazikova. Minulý měsíc na něj byl spáchán atentát, všude tam bují kriminalita, množí se únosy a ozbrojené střety. Prezident i jeho věrní jen stěží kontrolují situaci, navíc sami soupeří o moc se Zjazikovým předchůdcem Ruslanem Auševem, který pod kremelským tlakem rezignoval v roce 2002.

Moskva začala „vyčišťovací“ operace

Moskva na konci týdne oznámila posílení své vojenské přítomnosti v Ingušsku a zahájila tam „vyčišťovací“ operace, které mají podle slov prezidenta Vladimira Putina „vyhledat a zničit“ zbytky odporu. Zkušenost s podobnými kroky v Čečensku napovídá, že Ingušsko se sune směrem k chaosu.

(Respekt)



Zpátky