Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Kdyby se to stalo, neuhneme. S Janem Kaslem o tom, co bude dál

Erik Tabery, Ondřej Kundra

S Janem Kaslem o tom, co bude dál, o vládě, ODS a pražském magistrátu

Josef Zieleniec před volbami do Evropského parlamentu prohlásil, že pro koalici Sdružení nezávislých kandidátů-Evropští demokraté (SNK-ED) není důležitý jen výsledek, ale i „volební poselství“. To zní až magicky. Jaké poselství?

Šlo nám především o to prolomit rigidní politickou scénu. Lidé chtějí změnu a bylo důležité ukázat, že k tomu může dojít navzdory tomu, že nemáte za sebou poslance a bohatého sponzora. To je to poselství.

Vy nemáte žádného většího sponzora?

Bohužel ne. Peníze jsme složitě vybírali, každý subjekt dal dva miliony, dohromady to bylo asi sedm a půl milionu. Volby nás stály o šest set tisíc víc.

Je výsledek voleb pro vás překvapením?

Jsem maximalista, uvažoval jsem až o čtyřech pěti mandátech. Nebylo to tak nereálné – kdybychom mohli makat o měsíc déle, měli víc peněz, uměli se dostat do domácností, měli víc aktivních spolupracovníků: naši lidé se nedali vyhecovat, aby byli každé ráno na ulici... Na rozdíl od některých expertů si také myslím, že by nám pomohla vyšší volební účast.

Integrace ne

Kolik mají Evropští demokraté vlastně členů?

Asi tři sta, nevím přesně. Musím to zjistit před přílivem zájemců, na který si musíme dát pozor.

Čekáte tedy „příliv“ lidí, kteří by se chtěli svézt na vaší popularitě?

Lidé většinou mají chuť se sdružovat spíš s těmi úspěšnými. To není nic špatného. Funguje tak zejména ODS – přitahuje ty, kteří chtějí být v silném houfu. Pak jsou jedinci, kteří hledají osobní prospěch. O nich je potřeba mít reference, ale stejně je často neodhadnete. Neměli by se dostat na kandidátky v příštích volbách.

Jak tomu zabránit?

Takovým lidem se snažíme říci: Pane, jste úspěšný, ale teď si dejte pauzu a zkuste pracovat jako obyčejný člen.

Mluvíte, jako byste už podobný případ zažil. Můžete být konkrétní?

Máme takového člověka v Dobříši – starostu. Vypadal jako někdo, kdo odešel z ODS kvůli boji s korupcí. Pak se ale ukázalo, že má slušně vytvořenou síť politického klientelismu. Zároveň jsme ale v Dobříši našli skupinu mladých lidí, která to chce změnit.

Vyloučili jste ho?

Vyloučit někoho ze strany je celkem složitý proces. Určitě se tím ale zabýváme.

Je někdo, koho nechcete pouštět do strany kvůli jeho politické minulosti?

Politická minulost je nepodstatná, kromě té jediné. Řadové členství v KSČ ještě dokážeme překousnout, ale kdo byl nomenklaturním kádrem či neprošel lustrací, nemůže být naším členem.

Budete usilovat o spolupráci s jinými menšími stranami?

V nějaké podobě ano. Záleží na situaci. Určitě bychom proti sobě neměli jít třeba v senátních volbách. To je rozumná spolupráce. Ale třeba koordinační rada menších pravicových subjektů se ukázala jako naprosto slepá cesta.

Takže žádná bližší spolupráce ani s Unií svobody?

Mnohé věci sice vidíme podobně, ale US není značkou, se kterou bychom se chtěli nějak zvlášť viditelně spojovat. Vypadá to na spolupráci spíše s jedinci.

Minulý týden oznámila odchod z US Hana Marvanová. Nechtěla by se přidat k vám?

Bavili jsme se o tom interně. Myslím, že si teď dává rozumnou pauzu. Ona může pomoci, poradit a nemusí se hned hrnout do funkcí, to voliče irituje. Hana Marvanová je kvalitní politička, osobnost, a její comeback nastane. Nemám problém s tím podpořit ji a být s ní v jednom subjektu, pokud bude někdy chtít.

Nebojíte se, že dopadnete jako ODA nebo US?

Proč by se nám to mělo stát? Tomu nerozumím.

Ukazuje se, že k vám přešli jejich voliči, kteří možná za čas zatouží zase po něčem novém.

Určitě nám to nehrozí. US měla hned po svém vzniku senátory a poslance a další politické reprezentanty, my vznikáme ze zastupitelstev pražských městských částí a budujeme svou strukturu odzdola. Myslím si, že tento pomalý a pro mnoho lidí neefektivní postup je dlouhodobě správný. Evropské volby byly šancí dát o sobě vědět. Naše taktika přijatá loni na sněmu přesně zafungovala.

Plánujete nějakou integraci se SNK?

Při slovu integrace mi vstávají vlasy na hlavě. Už Michael Žantovský nám kdysi navrhoval splynutí s ODA, ale ukázalo se to v podmínkách české legislativy finančně náročné. Ostatně ani u nás, ani v SNK není slyšet volání po spojení. Nějak spolupracovat ale budeme. Důvodem k hodně úzké spolupráci v co nejširší skupině od středu doprava jsou například parlamentní volby 2006.

Jenže dřív nebo později budete muset vysvětlit, co je to Sdružení nezávislých. V komunální politice je to snad čitelné, na celostátní úrovni už ne.

Souhlasím, je to vlastně klamavá reklama. Jak může být někdo nezávislý, když je organizovaný? To slovo je prostě nesmysl a navíc ho definitivně zdiskreditoval Vladimír Železný, protože tihle nezávislí jsou nedůvěryhodní, je to podivná společnost. Nefunguje ani to, co si představoval Zieleniec na začátku, totiž že když k nám půjdou nezávislí, tak se ta nezávislost nějak projeví… Irituje mě, když slyším, jak někdo říká, že uspěla dvě hnutí nezávislých.

To je ale nečekaná kritika SNK, vždyť jste spolu šli do voleb.

SNK má devítičlenné vedení, které mělo velmi rozdílné názory na spolupráci. Měli by si vytvořit pevnější vnitřní strukturu, aby si kraje nedělaly, co je napadne. Některé kraje byly ale bezvadné a poznali jsme tam velice schopné a pracovité lidi.

Máme dvě křídla

Jak je to dnes mezi vámi a ODS?

Na obou stranách existují předpojatosti. My máme problém s jejich schématem myšlení. Nechceme spolupracovat s lidmi, kteří dělají lumpárny.

Můžete dát příklad?

Třeba starosta Prahy 5 Jančík je člověk, s nímž se nemá spolupracovat, ten má být zavřený. Vadí mi taky, že ODS je euroskeptická. Ale v zásadě se s nimi myslím spolupracovat dá. Topolánek ještě po svém zvolení možnost koalice připouštěl, pak začal mít silácké řeči. Ale koalice by zemi jenom prospěla.

Takže byste šli do vlády s ODS navzdory tomu, že někteří její politici jsou pro vás nepřijatelní?

Určitě nepůjdeme proti tomu, kvůli čemu jsme vznikli: chceme politiku jako službu voličům, ne jako službu vlastní kapse. To bychom popřeli vlastní existenci a jakési principy. V politickém programu a ekonomické orientaci jsme si ale s ODS hodně blízko. S výjimkou té Evropy.

Máte nějaký limit, pokud jde o ČSSD? Šli byste s ní někdy do vlády?

Kdyby byl předsedou českých socialistů třeba Tony Blair, dala by se asi najít společná řeč.

A s Vladimírem Špidlou?

Vážím si ho jako člověka, který se snažil změnit tuzemský politický styl, rozbít strukturu, která vznikla za Klause a Zemana. Vážím si ho i proto, že se domnívám, že není zapojen do žádných mafií. Na druhou stranu nesouhlasím s jeho názory a tím, jak vidí svět. Mé vidění světa je hodně odlišné.

Měla by padnout vláda?

Pro tuhle zemi by to mohlo být lepší, protože vláda už splnila svou funkci: dovedla nás do EU, nezpůsobili jsme žádnou ostudu nebo katastrofu. To je jí navěky připsáno. Ale všechno, co dělá v oblasti daní, regulací apod., je hrozné. Až nastane nějaký zlomový bod, mělo by být přece ještě z čeho ten stát krmit. Já si sobecky volby zatím nepřeji, protože ještě nemáme dost sil, abychom uspěli. Kdyby se to ale stalo, neuhneme.

Budete chystat nějakou stínovou vládu?

Spíš se bavíme o programových tezích. Chystáme se na to, jak odpovídat a s čím jít do programového prohlášení. Stínovými vládami se neunavujeme. Máme jenom stínovou ministryni obrany: Janu Hybáškovou.

Jste liberální, nebo konzervativní strana? Z toho, co říkají vaši představitelé, to není jasné.

Odmítám nálepky liberální – konzervativní, to v Čechách není srozumitelné vymezení. Když se mě zeptáte na registrované partnerství, odpovím vám liberálně: Ano. Nejsem pro volné držení drog, ale ani pro kriminalizaci lidí, kteří kouří marjánku sami pro svoji potřebu. Jsem proti zákazu potratů, čili nejsem konzervativec křesťanského typu, ale považuji se za ekonomického liberála z hlediska politického východiska.

Když jste spíš liberál, proč vaše strana míří v Evropském parlamentu do lidové strany, která je silně konzervativní?

Protože má jasný názor na Irák, na euroatlantické společenství.

To liberálové nemají?

Někteří jsou proti spolupráci s USA. Myslím, že budeme tím liberálním a proevropským křídlem v lidové straně.

Co si myslíte o zásahu v Iráku?

Podle mě bylo dobře, že se zasáhlo proti Saddámovi. Možná se zdůvodnění mělo formulovat šikovněji. Strašně složité je zvenčí hodnotit, zda se povede předat k 30. 6. kompetence. Martin Dvořák to po svém působení v Iráku řekl dobře: Američané spoustě věcí nerozumějí a Iráčany svým chováním štvou. Evropská účast na intervenci by mohla přinést větší pochopení pro iráckou mentalitu. V zásadě jsem ale pro euroatlantickou spolupráci.

Co říkáte vyjádření ministra obrany Kostelky, že se z Iráku stáhneme?

Považuji za nehorázné, že to prohlásil jen tak sám za sebe, aniž to bylo výsledkem jednání ve vládě.

Když jste pro posílení NATO a spolupráci s USA, proč nepřejete Turecku členství v EU?

To ne! To je osobní názor Josefa Zieleniece, který ho myslím nemá podložený nějakou hlubší úvahou.

Jak se má někdo vyznat v názorech vaší strany, když každý říká něco jiného?

Politika není: hodní hoši proti špatným hochům. Jsou tu prostě různé názory. Máme silné křídlo liberální i křídlo konzervativní.

V posledních dnech to ale vypadá spíš tak, že předsedou ED je Josef Zieleniec.

Předsedou jsem já a o názorech Evropských demokratů rozhoduje vedení.

Kdysi jste si byli hodně blízko s Václavem Klausem. Jaký je to podle vás prezident?

Kritizovat prezidenta se nehodí.

Prezident se nesmí kritizovat? To bude mít radost.

To žena mě vždycky okřikne, když ho kritizuji. Říkám, že je to prezident populista, který všechno to, co vyčítal Havlovi, dělá v mnohonásobné míře. Stříhá kdejakou pitomou pásku, předvádí se se škvarky, plýtvá majestátem. Místo aby víc reprezentoval venku a budoval prestiž a image České republiky.

Volil byste ho?

Ne.

Koho byste na Hradě viděl raději?

O jménech jsem ještě neuvažoval. Určitě ale žena do politiky vnáší něco nového.

Jste pro přímou volbu?

Ano, starostů, hejtmanů i prezidenta. Ten mandát má pak daleko větší váhu.

Magistrát: nulový boj

Co říkáte svému nástupci na magistrátu Pavlu Bémovi?

Nezměnil styl ODS. Nechává Bürgermeistery dál dělat neprůhledné obchůdky. Myslím, že ani nevnáší do města nové myšlenky.

Počkejte: vy sám jste byl v roli primátora nešťastný, jak málo můžete změnit.

Já jsem se proti tomu alespoň vymezoval. On, aby se neznelíbil, tak to odkývá. Jako jedinec nic změnit nemůžete, ale nesouhlas vyjádřit můžete. Pan Bém nejde do konfliktu. Boj proti korupci je nulový. Tvrdili, že zavedou přímé přenosy z jednání rady (to nám vykradli z volebního programu). Kde to je? Dneska nejsou na internetu ani zápisy z jednání.

Vy byste to udělal?

Myslíme si, že tajné nemá být žádné jednání, maximálně snad věci týkající se bezpečnosti státu či města. Souhlasíme s americkou představou: jakmile se rozhoduje ve třech o něčem, má se to dít otevřeně, má být učiněn zápis a vše musí být přístupné. Jinak je oprávněné nebezpečí, že se něco kuje. Vím z vlastní zkušenosti, že 95 % jednání rady magistrátu je nezajímavých. Ale v těch 5 % se tu pronajme Výstaviště na 60 let, tu se otočí názor radních na některou věc a oni hlasují obráceně, a tak něco změní. Jak je to možné? Nemáte šanci nic dokázat, protože zápis neexistuje.

Když se vám nelíbí klientelismus, proč jste přijal pozvání od šéfa Eurotelu do Sazka Areny?

To nemá nic společného s klientelismem, bylo to osobní pozvání. Už se s ním hodně hýbalo křeslo a přišlo mi vhodné se s ním setkat.

Proč jste si lístek nezaplatil sám?

Byl jsem na jednom hokeji. Nechápu hysterii, která se kolem toho strhla.

Hysterie? Mají si politici nechat platit hokej od podnikatelů?

Já se nevymlouvám, prostě jsem přijal pozvání. Vždyť všichni ministři pojedou do Portugalska, kolik se jich chystá do Athén. Určitě někdo z magistrátu pojede zkoumat třeba vliv konání olympijských her na rozvoj města.

A není to špatně? Lidé si pak myslí, že politici mají samé nesmyslné výhody.

Asi je to chyba. Máte pravdu. Příště bych to radši nedělal.

JAN KASL se narodil roku 1951 v Praze. Po studiu architektury na ČVUT pracoval jako projektant. Hned v prvních demokratických volbách se stal pražským zastupitelem, roku 1998 byl zvolen primátorem hlavního města, po čtyřech letech však z funkce odešel, protože nesouhlasil se slabým bojem magistrátu s korupcí. V letech 1991–2002 byl členem ODS, pak založil stranu Evropští demokraté, která před několika dny (v koalici se Sdružením nezávislých kandidátů) dosáhla výrazného úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Jan Kasl je podruhé ženatý, z prvního manželství má tři dcery.

(Respekt)



Zpátky