Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2004


Vědci hledají "čárový kód" pro každý zvířecí i rostlinný druh

Ten komár, co mě právě štípl do ruky... Není to druh, který přenáší malárii? Nebo západonilskou horečku? Možná se podobné obavy časem stanou zbytečné. Postačí komára sajícího krev zabít a vložit do kapesního analyzátoru, který vzápětí "vyplivne" jméno druhu a důležité informace o jeho příslušnících.

A nemusí zůstat jen u komára. Přístroj, který podle časopisu New Scientist vyvíjejí molekulární biologové, by mohl pracovat se vzorkem tkáně jakéhokoliv živočicha. Odborníci doufají, že se podaří vytvořit podobný i pro rostliny a bakterie. Pomohlo by to nejen vědcům, kteří se zabývají taxonomií - snaží se zmapovat nepřeberně bohatou říši organismů, určit jednotlivé druhy, zařadit je do rodů a případně je i posadit na správnou větev evolučního stromu. Analyzátor by měl význam i v praxi: třeba pro hygienika pátrajícího po nebezpečných bakteriích v nemocnici či po stopách bioteroristického útoku, pro agronoma, který hledá na poli plísně, či prostě pro každého, kdo se chce dozvědět více o okolní přírodě.

Přístroj lze přirovnat ke čtečce čárového kódu v supermarketu. Místo čar by ovšem analyzoval charakteristické úseky dědičné informace. Vhodné by mohly být některé geny DNA mitochondrií, buněčných továren na energii.

Analýzy ukazují, že rozdíl v sekvenci této DNA dvou živočišných druhů přesahuje 2 %, zatímco u dvou jedinců stejného druhu je to méně než 1 %. Někteří vědci ale upozorňují, že databáze živočichů, z níž autoři analýz vyšli, obsahovala hlavně DNA druhů, které patří do jasně vymezených skupin.

Přes kritické hlasy se do vývoje zapojil už i soukromý sektor a optimisté věří, že první analyzátor by se mohl objevit přibližně za pět let. Může ovlivnit myšlení lidí - pro někoho, kdo neumí číst, je knihovna pouhou hromadou topiva, pro člověka, který se nevyzná v rostlinách a živočiších, znamená příroda jen zelenou masu, která musí z cesty. Kapesní analyzátory by to mohly změnit, uzavírá New Scientist (New Scientist 2453)

(ved)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky