Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Policie střeží chodce v centru

Josef Hympl

Chodci i řidiči se chovají stále bezohledněji a mnohdy to v Praze vypadá, jako by vyznačené přechody ani neexistovaly. Policisté společně se strážníky se proto v posledních dnech snaží situaci v centru metropole napravit častými kontrolami.

Minulý rok se v pražských ulicích odehrálo více než devět stovek nehod, kdy se automobil střetl s chodcem. Zahynulo při nich dvacet osm lidí. O tom, že situace se nijak výrazně nezlepšila, svědčí i úterní nehoda, při které řidič vozu Opel Corsa v Žitné ulici doslova smetl dvojici cizinců na přechodu pro chodce. Muž i žena skončili s četnými zraněními v nemocnici.

Městští strážníci spolu s policisty se proto v těchto dnech snaží situaci zlepšit kombinací represe a preventivního působení na řidiče i chodce u přechodů v centru města. Při včerejší odpolední akci nachytali během dvou a půl hodiny bezmála dvě stovky lidí, kteří porušovali dopravní předpisy a ohrožovali nejenom svůj život, ale i zdraví ostatních. "Cílem těchto akcí je především to, aby si lidé uvědomili, že mnohdy riskují život. Hlavně v centru často přebíhají rušné vozovky mimo vyznačené přechody pro chodce. Naopak řidiči nedávají chodcům přednost, jak by měli," podotkl ředitel městských strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal.

Jeho muži, rozmístění v Opletalově a Vodičkově ulici i na Václavském náměstí, provinilcům většinou rozdávali speciální letáčky s popisem, jak by se měl chodec i řidič u namalované zebry správně chovat. "Jde především o prevenci. Přesto několik blokových pokut nakonec padlo. Také dnes se policisté se strážníky opět chystají v hojném počtu do ulic v centru metropole. "Asi ale změníme místa," podotkl Stejskal, podle kterého se situace na sledovaných místech výrazně změnila přítomností uniformovaných mužů a žen zákona.

Na efekt, který postava v uniformě má především na řidiče, upozorňují i jiní. Uvažovalo se dokonce i o vyzkoušení speciálních figurín, které by k frekventovaným přechodům byly umisťovány. "Vím, že už to v některých městech zkoušeli a mělo to dobrý výsledek," uvedl Stejskal. Kvůli smutným statistikám chtějí policisté v průběhu prázdnin přejít od domlouvání k rozdávání pokut.

Mezi nejnebezpečnější místa pro chodce patří bezesporu Křižovnické náměstí u Karlova mostu, kde se hlavně turisté snaží velmi nebezpečně přebíhat. Jenom vloni zde bylo sraženo devět chodců a jeden z nich měl vážná zranění. Městští policisté proto nyní toto místo hlídají neustále. Gustav Adámek z pražského Ústavu dopravního inženýrství upozornil na to, že podobná místa jsou po celém městě. "Například Švehlova ulice na Zahradním Městě, Husitská na Žižkově nebo Bělehradská na Vinohradech mají také alarmující statistiky," podotkl Adámek.

(MFDNES)



Zpátky