Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Řádění lupičských gangů v metru nezabrání ani policie

Josef Hympl

Podle policejních statistik se v pražském metru stále drsnější útoky a přepadení vůbec neodehrávají. Mnoho obyvatel metropole však vidí realitu jinak. Žijí snad v jiném městě? „Žádná podobná přepadení jsme nyní v letních měsících neevidovali,“ poznamenala policejní mluvčí Eva Miklíková. Podle ní se policii v poslední době daří řešit větší procento kapesních krádeží v hromadné dopravě i na ulicích, než tomu bylo dříve. „Kriminalisté, kterých jsem se dnes ptala, uvádějí, že mačkání se na oběť nelze posuzovat jako loupežné přepadení,“ dodala. Včerejší (5. srpna 2004, pozn. red, CS-magazínu) případ, který se odehrál ve vagónu metra mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky, však podle právníků nese přinejmenším známky omezování osobní svobody. Podle majitelů cestovních kanceláří a svědků, kteří se na MF DNES obrátili, rozhodně není ojedinělý.

„Šestice mužů obstoupila dva starší turisty a naprosto bez skrupulí je přede všemi okradla. Chtěl jsem jim pomoci, ale bál jsem se. V únoru mi při podobném incidentu zlomili nos,“ uvedl očitý svědek přepadení. Podobný zážitek má za sebou také čtyřicetiletý Čechokanaďan Martin, který si kvůli strachu z napadení nepřál zveřejnit své příjmení. Mladou dívku obstoupilo několik mužů a obrali ji o peníze. Těly ji blokovali, nemohla vůbec utéci.

Policejní mluvčí Miklíková potvrdila, že podle kriminalistů zastání se přepadeného spolucestujícího může často skončit ranou pěstí pro toho, kdo se mu snaží pomoci. Renomovaný pražský právník Josef Lžičař tvrdí, že popisované případy nejsou mnohdy již pouhou krádeží. „Ve chvíli, kdy vás obstoupí a brání vám odejít, jde přinejmenším o omezování osobní svobody. Při sebemenší výhrůžce jde podobný případ posuzovat jako loupežné přepadení,“ uvedl Lžičař. Rozdíl je jasný. Zatímco při krádeži hrozí zlodějům podmínka nebo nižší tresty, za loupežné přepadení útočníkovi hrozí až dvanáct roků žaláře.

Na neblahý dopad množících se útoků upozorňují i zástupci cestovních kanceláří a turistických center. „Na ojedinělý bombový útok nebo vyřizování účtů mezi mafií jsou cizinci zvyklí z měst, ze kterých přijíždějí. Mnohem větším rizikem je popisovaná kriminalita. Nesmíme zapomínat, že cestovní ruch živí asi pětinu Prahy,“ uvedl ředitel centrály cestovního ruchu David Gladiš s tím, že v poslední době se zlepšilo alespoň vnímání cizinců ohledně taxislužeb.

Městská policie kvůli kriminalitě v metru vytvořila sedmdesátičlenný útvar, republiková policie disponuje zhruba polovinou mužů. Stačí se však náhodně zeptat kteréhokoliv cestujícího, kolikrát je viděl v metru v akci, a tato čísla ztrácejí svůj glanc.

(MFDNES)



Zpátky