Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Zloději přitvrdili a více útočí

Josef Hympl, Petr Link

Přepadených lidí ve vlacích a stanicích pražského metra neustále přibývá. Zloději, kteří už nemají s kapsáři nic společného, bez milosti útočí především na turisty, a to i za bílého dne a v soupravách plných cestujících. Zhruba sto policistů a strážníků má v metru dbát na bezpečnost a veřejný pořádek. Jejich počet, jak to vyplývá ze svědectví Pražanů, přicházejících do pražské redakce MF DNES, je však nedostačující. V podzemí stále více řádí lupičské gangy, které vytipované oběti bez nejmenších skrupulí obírají, aniž jim v tom někdo dokáže zabránit.

Nedají obětem šanci

Gangy cizinců operují hlavně v centru města. Jejich velmi oblíbeným místem je především stanice Náměstí Republiky a Můstek. V žádném případě jejich akce nepřipomínají kapsáře, kteří člověka okradou o peněženku nebo mobil, aniž si toho všimne. Jde totiž téměř o přepadení. Skupina cizinců oběť obstoupí, podrží si ji a prošacuje. „Takhle ale přepadají lidí už delší dobu. Mezi zloději jsou vidět stále stejné tváře,“ řekl jeden z vedoucích pracovníků městské policie, který si nepřál být jmenován.

Náměstek primátora Rudolf Blažek, který má na starosti bezpečnost, uvedl, že podle magistrátního průzkumu se 71 procent Pražanů cítí v metru bezpečně. Avšak to jsou čísla, která se týkají obyvatel metropole. Zlodějské gangy si vybírají k přepadení především zahraniční návštěvníky hlavního města.

„Nechci se zbavovat odpovědnosti, ale městská policie je tu především proto, aby řešila dopravu, parkování a veřejný pořádek,“ řekl včera Rudolf Blažek. „Případ ze stanice Náměstí Republiky, který jste mi popsali, je pro republikovou policii. Mohu vás však ujistit, že si zjistím, proč hlídka na tomhle místě ráno nebyla,“ podotkl. V rámci městské policie působí útvar s příznačným názvem Metro a strážníci, kteří jsou v něm zařazeni, se mají pohybovat v jeho prostorách. Při včerejším okradení turisty ve stanici Náměstí Republiky nebyla na nástupišti vidět ani jedna uniforma. Přitom by stačilo, aby se vždy ve stanici pohyboval jeden strážník nebo policista. Vždyť sami odborníci na bezpečnost mluví vždy o tom, že uniforma v ulicích je nejlepší prevence.

„Útvar Metro je něco navíc, chtěli jsme přispět k bezpečnosti v Praze,“ uvedl Blažek. „Kdyby měl být v každé stanici strážník, musel bych mít o 400 až 500 lidí víc, aby to na směny pokryli,“ řekl.

Otřesné zážitky z metra

O nevybíravých praktikách při přepadání cestujících v metru vypovídají také svědci. Letos v únoru zloději ve stanici Náměstí Republiky jednomu zlomili nos. Když byl v nemocnici, dozvěděl se od lékařky, že chvíli před ním tam byl jiný muž. Zloděj mu zlomil ruku. „Na stanici Můstek obklopili zloději japonské turisty a snažili se jim z ramen strhnout fotoaparáty nebo kamery,“ líčil svůj zážitek další svědek. „Také jim prohledávali kapsy, přičemž staříci marně volali o pomoc,“ uvedl. Mnoho cizinců svůj otřesný zážitek raději ani nenahlásí. A kdyby chtěli, někdy se ani nedomluví. „Když okradený turista zazvoní na zvonek u vstupu do policejní služebny v centru Prahy, ozve se z něj česky: Policie, co chcete... Odpoví-li německy nebo anglicky, česky se ozve: Nerozumím. Cizinec se chvíli zkouší dostat dovnitř, ale potom to většinou vzdá,“ zaslal svou zkušenost čtenář MF DNES.

(MFDNES)



Zpátky