Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Expert: Odvolací soudy zdržují

Luděk Navara, Jana Blažková

Soudy se v Česku vlečou stále déle. Aby vyřízení jednoho případu trvalo průměrně sedm set padesát osm dní, tedy bezmála dva roky, jak je tomu u nás, je v ostatních zemích Evropské unie nevídaná věc. "Znepokojující je zejména trvalý nárůst počtu případů, které se vlečou déle než dva roky," upozorňuje šéf zahraničních expertů, kteří sepsali zprávu o stavu české justice, německý soudce Pavel Springer.

* V čem vidíte hlavní příčiny soudních průtahů v Česku?

V tom, jak vaše ministerstvo spravedlnosti řídí soudy. Nedělá to dobře, a navíc mu chybějí základní zadání. Nikdo tu totiž ještě neřekl, jakou justici vlastně chcete. Má být v první řadě rychlá? Nebo má být v první řadě kvalitní? To je to, co si musíte nejdřív ujasnit.

* Chcete tím říci, že máme špatné ministerstvo?

Pracují tam úředníci, kteří vlastní české soudnictví příliš neznají. Dobře je to vidět při pohledu na výkonnostní statistiky soudů v jednotlivých regionech. Někde jsou velké nedostatky - jako třeba v Ústí nad Labem, Brně či Ostravě. A jinde je skoro všechno v pořádku. Kdyby ministerstvo řídilo justici kvalitně, nikdy by k tak velkým rozdílům nemohlo dojít, zatížení soudů by bylo rovnoměrnější.

* Ve zprávě kritizujete, že přibývá případů, které odvolací soudy vracejí těm nižším k došetření. Upozorňujete, že je to zbytečné, protože nadřízené soudy si mohly leccos doplnit samy. Proč to tolik vadí?

Je to postup, který není výhodný pro občany. Představte si, že si koupíte automobil a pak ho jdete do prodejny reklamovat. A oni, místo aby vám vyhověli, vás s tím autem pošlou do továrny v Mladé Boleslavi. Tohle je podobné. Podle statistik se u vás takto vrací čtyřicet procent případů, to je vážně nevídané. V Německu toto číslo nepřesáhne pět procent. Právě toto je druhý závažný problém české justice. Navrhujeme stanovit jasná pravidla, kdy se smí případ vrátit.

(MFDNES)



Zpátky