Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Plot: účinný nástroj proti teroru

Benjamin Netanjahu

Poradní výrok Mezinárodního soudního dvora v Haagu z minulého týdne (v týdnu od 5. července 2004 - pozn. red. CS-magazínu) o tom, že izraelská bariéra na Západním břehu je nelegální, možná s radostí uvítají teroristé zabíjející izraelské civilisty. Nemění však nic na tom, že argumenty proti bezpečnostnímu plotu nemají žádnou váhu.

Zaprvé, Izrael nestaví plot na teritoriu, které lze podle mezinárodního práva nazývat "palestinským územím". Plot se staví na sporných územích, které Izrael vyhrál v obranné válce v roce 1967 po jordánské okupaci, již mezinárodní komunita nikdy neuznala. Na toto území si dělá nárok jak Izrael, tak Palestinci. Podle rezoluce Rady bezpečnosti číslo 242 se má tento spor vyřešit dohodou o míru, který Izraeli zajistí bezpečnost v rámci uznávaných hranic.

Zadruhé, plot není trvalou politickou hranicí, ale dočasnou bezpečnostní bariérou. Dá se kdykoli odstranit. Izrael nedávno odmontoval 19 kilometrů plotu, aby usnadnil každodenní život Palestinců. A minulý měsíc izraelský Nejvyšší soud nařídil vládě, aby ze stejného důvodu změnila umístění 32 kilometrů plotu. Neobhajitelná linie, podél níž by měl podle některých názorů plot vést - tedy ta, jež rozdělovala Izrael a arabská území před válkou v roce 1967 - je dnes vlastně jedinou linií, která by neměla nic společného s bezpečností, zato by byla zcela politická. Linie založená čistě na bezpečnosti by do oploceného území zahrnovala co nejvíce Židů a co nejméně Palestinců.

To je přesně případ izraelského bezpečnostního plotu. Tím, že zasahuje do méně než 12 procent Západního břehu, zahrnuje 80 procent Židů a jen jedno procento Palestinců, kteří žijí na sporných územích. Plot tak zabraňuje pokusům teroristů sídlících v palestinských městech dosáhnout center izraelského obyvatelstva.

Zatřetí, i přes výroky některých kritiků se plot ukázal jako vysoce efektivní nástroj proti terorismu. Ze stovek sebevražedných bombových útoků, které se staly v Izraeli, jen jeden měl kořeny na území Gazy, kde sídlí Hamas a islámský Džihád.

Proč? Protože Gaza je obehnána bezpečnostním plotem. I když plot kolem Západního břehu není ještě hotov, už drasticky snížil počet bombových útoků. Překážkou míru není plot, ale palestinští předáci, kteří na rozdíl od bývalých lídrů Egypta Anvara Sadata a jordánského krále Husajna ještě nezanechali terorismu a nelegitimního cíle zničit Izrael.

Pokud Izrael dosáhne kompromisu s budoucím, míru oddaným palestinským vedením, které bude požadovat úpravy plotu, tyto změny budou provedeny. A pokud se ukáže, že mír je skutečný a trvalý, nebude už pro existenci plotu pražádný důvod.

Mezinárodní soud podporovaný OSN, místo aby postavil před soud palestinské teroristy a ty, kdo je posílají, uzemnil židovský stát obviněním, že Izrael zhoršuje životní podmínky Palestinců. Ale záchrana životů je důležitější než udržování životních podmínek. Životní podmínky je vždy možné zlepšit. Smrt je trvalá.

Palestinci si stěžují, že jejich děti kvůli plotu chodí pozdě do školy. Ale příliš mnoho našich dětí do školy nikdy nedojde - jsou roztrhány na kusy teroristy, kteří do Izraele pronikají v místech, kde ještě nestojí plot. Za poslední čtyři roky palestinští teroristé zaútočili na izraelské autobusy, kavárny, diskotéky a pizzerie a zabili 1000 našich občanů. Přes tuto bezprecedentní krutost zmiňuje šedesátistránkové rozhodnutí soudu terorismus pouze dvakrát a jen jednou v citaci vlastní pozice Izraele týkající se plotu.

Protože se rozhodnutí soudu vysmívá právu Izraele na vlastní obranu, vláda Izraele je bude ignorovat. Izrael nikdy neobětuje židovské životy na pokřivený oltář "mezinárodního práva".

(THE NEW YORK TIMES SYNDICATE, překlad MFDNES)



Zpátky