Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Zahraniční silák, domácí slaboch

Ota Ulč

Po mnohaměsíčním úsilí, vyšetřující komise za předsednictví bývalého guvernéra Thomase H. Keana a kongresmana Lee H. Hamiltona, ukončila vyšetřování o okolnostech katastrofy 11. září 2001. Ve Washingtonu předložila svou závěrečnou zprávu o více než 500 stranách a v týž den se objevila na obrazovce mého kompjútru (http://www.9-11commission.gov).

Ejhle, zázraky moderního věku! Co bylo ještě včera nepředstavitelné, stává se dnes téměř samozřejmostí. Současně z takového pokroku aby šel strach: civilizace příliš rozvinutá je přece o to víc zranitelná, jak jsme již měli neblahou příležitost několikrát si ověřit. V New Yorku napadalo o několik víc centimetrů sněhu a paralýza postihla metropoli. Takový kolaps by se na Sibiři věru nemohl stát. Lze bombardovat Afghánistán, že nezůstane kámen na kameni a vlastně se tím zemi nemůže moc ublížit, vždyť se z kamenného věku dosud ještě téměř nepohnula. Sabotovat tamější elektronickou infrastrukturu? Racionálnější a daleko účinnější je tak učinit na naší adrese.

Přibývá alarmujících knih o zranitelnosti Ameriky na domácí půdě, kam islámský terorismus směřuje. Jedinou výjimkou je letecká doprava, kde bezpečnostní opatření se absurdně - a přitom nedůsledně - přehánějí. Zouvat boty ke zjištění, zda neobsahují třaskaviny, konfiskovat pilníček na nehty v obavě, že by se proměnil v zabijáckou zbraň, a vytvářet tak falešný pocit bezpečí. Přitom do útrob téhož letadla plují tuny všelijakého nekontrolovaného nákladu.

I kdyby se podařilo stoprocentně ochránit každý letoun, neubyde tak starostí se zranitelností mostů, tunelů, vlaků, silniční dopravy, elektráren, plynovodů, vodovodů. Naše hranice v rekordní délce 7.000 mil je neuhlídatelná. Přiveslovat či připlavat lze k 95.000 mílím pobřeží. Při vstupu do země pohraniční kontrola v průměru věnuje přijíždějícím automobilům jednu minutu a osobám půl minuty. Odhadem tu máme aspoň sedm milionů ilegálně přítomných cizinců a obránci lidských práv velmi energicky zatracují návrh zavést jakési občanské legitimace, jednotný systém identifikace, s tvrzením, že by to byl další důkaz rostoucího policejního fašistického útlaku.

V roce 2002 do USA přijelo 400 milionů lidí, 112 milionů automobilů a osm milionů kontejnerů, které víc než 56.000 lodí přivezlo do celkem 301 přístavů. Kontejnery jsou značným zdrojem oprávněné starosti. Otvírat a kontrolovat jeho každý obsah by vedl k důkladné paralýze. Ale ani kdyby Al-Kájda se nesnažila propašovat nějakou tu tzv. špinavou nukleární bombu, k dispozici se v USA nabízí značné množství míst, skladujících životu nebezpečný materiál. Federální úřad Environmental Protection Agendy jich vyjmenoval 709, kde zneužití jednoho každého by mohlo zasáhnout až milion lidí. Bushova administrativa zavádí tzv. BioWatch, se zaměřením na biologické zbraně, ty ještě víc zkázonosné. Odhaduje se, že jeden kilogram anthraxu, rozprášeného z výše mrakodrapu, by způsobil smrt 120.000 lidí.

Islámští útočníci si vybírají symboly - proto World Trade Center (kapitalismus), Pentagon (imperialismus) a za lubem též měli Las Vegas (hřísná dekadence). Teď se blíží americké volby (demokracie, neméně hříšná a dekadentní), nominující sjezd Demokratů v Bostonu a Republikánů v New Yorku, perfektní cíle. A kdyby se podařilo zmařit konání voleb, to by pak byl největší triumf k potěše Alláha.

Převládá názor, že to není otázkou "zda", ale "kdy."



Zpátky